ادامه آمادگی دفاعی در شمال اسرائیل: هنوز خطر حمله موشکی ایران از سوریه

آمادگی دفاعی در شمال اسرائیل، برای رویارویی با حمله موشکی احتمالی از جانب سپاه پاسداران حکومت ایران همچنان ادامه دارد، ولی به اهالی بلندی های گولان و بخش های دیگر شمال اسرائیل توصیه شده که به زندگی عادی ادامه دهند.

دز گرارش های روزهای پیش گفته شده بود که احتمال می رژیم ایران قصد دارد برای انتقام جویی نسبت به حملات هوایی اخیر ارتش اسرائیل به پایگاه های عملیاتی رژیم ایران در خاک سوریه، به انجام یک حمله غافلگیرکننده دست بزند و ده ها موشک جنگی را هم زمان به سوی خاک اسرائیل شلیک کند.

در روزهای اخیر حرکت شمار زیادی از تانک ها و دیگر سلاح های سنگین به سوی نقاط مرزی با سوریه، در جاده های اسرائیل دیده شده و همه چیز حکایت از آن دارد که پایگاه های نظامی برای رویارویی با اصابت احتمالی موشک های ایرانی آمادگی کامل دارد.

در ارزیابی های اطلاعاتی گفته شده که رژیم ایران قصد داشت به تلافی بمباران پایگاه های پهپادهای سپاه پاسداران در خاک سوریه به یک حمله موشکی علیه اسرائیل دست بزند و برای این منظور مقادیر زیادی موشک جنگی از ایران به سوریه فرستاده شد و در یک پایگاه نظامی سوریه متمرکز گردید. ولی اسرائیل این پایگاه را نیز بمباران کرد و انفجار همه موشک های ارسالی از ایران، چنان قدرتمند بود که حتی باعث وقوع یک رمین لرزه ضعیف به قدرت ۴ر۲ در خاک سوریه شد که در اسرائیل و لبنان نیز احساس گردید.

رژیم ایران که حمله اسرائیل به پایگاه پهپادها را علنی ساخته و حتی به کشته شدن هفت تن از افراد سپاه در جریان این حمله اعتراف کرده بود، نسبت به حمله اسرائیل به انبار موشک ها کاملا سکوت کرد و با گذشته دو هفته، هنوز هم آن را مورد تائید قرار نداده است.

این شیوه رفتاری، ارزیابی اسرائیل را تائید می کند که تمرکز موشک ها، به هدف انجام حمله غافلگیرکننده به خاک اسرائیل بوده است که رژیم هنوز هم نمی خواهد آن را برملا کند.

اسرائیل که دارای منابع اطلاعاتی بسیار خوبی است، از انبارکردن موشک هایی که قرار بود به خاک اسرائیل شلیک شود، اطلاع کافی داشت و آن ها را بمباران کرد.

ارزیابی در اسرائیل آن است که چون نقاط بمباران شده در خاک سوریه، پایگاه های نظامی متعلق به سپاه پاسداران بوده، طبیعی آن است که رژیم ایران متقابلا بخواهد به یک یا چند پایگاه نظامی اسرائیل حمله موشکی کند. ولی در عین حال، ممکن است که اماکن غیرنظامی و حساس، مثلا انبارهای آمونیاک در شهر بندریِ حیفا نیز هدف قرار گیرد.

سران اسرائیل هشدار داده اند که حمله تعرضی حکومت ایران با واکنش کوبنده روبرو خواهد شد که ممکن است شعله های جنگ را برافروزد. ولی کارشناسان نظامی و سیاسی می گویند که شدت واکنش اسرائیل بستگی به آن دارد که رژیم ایران بخواهد چند موشک پرتاب کند و احتمالا به چه نقاطی اصابت نماید و چه نوع خسارات یا تلفاتی وارد سازد.

مقامات نظامی ارزیابی کرده اند که اگر آسیب یا تلفات جدی نباشد، اسرائیل واکنش تندی نشان نخواهد داد تا از وخیم تر شدن وضع جلوگیری کنند.

ارزیابی آن است که رژیم ایران نیز مایل به بروز یک جنگ همه جانبه نیست، ولی در همان حال، سوریه را جبهه رویارویی اصلی با رژیم ایران می داند، زیرا دولت اورشلیم می خواهد به هر قیمت شده، از استقرار نیروهای ایرانی در سوریه جلوگیری کند و گفته است که حاضر است برای رسیدن به این هدف، بهای لازم را بپردازد.

این احتمال مطرح است که امشب، پس از آن که پرزیدنت ترامپ به احتمال زیاد اعلام دارد که از برجام خارج می شود، حکومت ایران برای ابراز ناخرسندی، یک یا چند موشک به سوی اسرائیل شلیک شد. ولی هیچ اطمینانی وجود ندارد که این احتمال عملی شود.

خبرنگاران می گویند که زندگی عادی در شمال اسرائیل ادامه دارد و حتی جهانگردان خارجی نیز به گردش در آن نواحی ادامه می دهند. ولی در همان حال، در پادگان ها و پایگاه های ارتشی در شمال، آماده باش دفاعی همچنان به طور کامل برقرار است.

با این همه، نخست وزیر اسرائیل برنامه سفر خود به قبرس را کوتاه کرده و امروز (سه شنبه) فورا به اسرائیل باز می گردد تا اگر رویداد فوری به وقوع پیوست، تصمیم گیری کند

 

یک دیدگاه

  1. اخوندها انتقام حملات اسرائیل را از فعالین محیط زیست /کارگران/معلمین/انجمن گیاهخواران/ و در نهایت پیروان ائین بهایی میگیرند….چون خوب میدانند همه این گروه ها اسرائیل را به اخوندها ترجیح می دهند..

Comments are closed.