آمادگی قطر برای ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری در ترکیه اقتصاد آن کشور را از ورشکستگی نجات می دهد

ترکیه و قطر به طور سنتی روابط خوبی دارند و آنکارا در جریان مناقشه میان قطر و بلوک عربستان -امارات- مصر و بحرین طرف قطر را گرفت

ابراز آمادگی امیرنشین قطر به اعطای پانزده میلیارد دلار کمک مالی به ترکیه، از جانب آگاهان نظامی همانند طناب نجاتی تلقی شد که به آب انداخته می شود تا فردی را که در حال غرق شدن است، نجات دهد. اقتصاد ترکیه، به دنبال جدالی که بین دولت پرزیدنت رجی طیب اردوغان و دولت پرزیدنت ترامپ جریان دارد، به شدت رو به قهقرا رفته است.

ترکیه با زندانی کردن یک کشیش آمریکایی، تصور می کرد بتواند دولت آمریکا را زیر فشار بگذارد تا رهبر اپوزیسیون ترکیه علیه اردوغان را که فتح الله گولِن نامیده می شود به دولت آنکارا تحویل دهد. ولی ایالات متحده زیر بار این باجگیری نرفت و در تلاش برای رهایی شهروند خود، یک دسته  تحریم های اقتصادی علیه دولت ترکیه اعلام کرد که اقتصاد آن کشور را به طور کامل برهم ریخت.

دولت ترکیه در روزهای اخیر به عنوان اقدام متقابل، میزان گمرکی کالاهای ساخت آمریکا را افزایش داد و حتی واردات برخی از آن ها را تحریم کرد. آگاهان اقتصادی گفتند که این اقدام، تا حدودی سقوط ارزش لیر ترکیه را کند کرد و موجب تقویت آن گردید. ولی ممکن است این یک تاثیر موقت باشد.

امیر قطر پس از دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از تصمیم کشورش برای سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در این کشور خبر داد.

این تصمیم می تواند به تلاش آنکارا برای جلوگیری از سقوط بیشتر ارزش لیر در پی  تنش ترکیه با آمریکا کمک کند.

رهبر قطر که جوان است و جویای نام با اینکه کشورش کوچک است اما بسیار ثروتمند است و چون ترکیه و اردوغان را رهبر جهان اسلام می‌داند می خواهد به او یاری برساند.

لیر ترکیه که در سال جاری میلادی حدود ۴۰ درصد از ارزش خود را  در برابر دلار از دست داده است طی چند هفته گذشته و همزمان با بالا گرفتن تنش ها میان واشنگتن و آنکارا دچار بحران مضاعفی شده است.

با وجود این لیر ترکیه چهارشنبه توانست خود را حدود ۶ درصد بالا بکشد این بهبود پس از آن روی داد که بانک مرکزی ترکیه کنترل بیشتری بر موجودی لیر در بازار اعمال کرد.

در جریان آن تنش که بلوک  عربستان- امارات- مصر و بحرین روابط سیاسی و اقتصادی خود با قطر را قطع کردند و این کشور را به حمایت مالی از تروریسم در منطقه متهم نمودند قطر علاوه بر از دست دادن مرزهای خاکی و آبی خود با این کشورها مرز هوایی معمول  خود برای آمد و شد پروازهای قطر ایرلاین را که برایش حیاتی بود از دست داد.

در پی تصمیم قطر برای  سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در ترکیه سخنگوی رجب طیب اردوغان ضمن استقبال از این تصمیم گفت:  زیربنای اقتصاد ترکیه مستحکم است و ما از این ماجرا سر بلند و قوی تر بیرون خواهیم آمد.

آمریکا با دو برابر کردن تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه یک بار دیگر بر تلاطم در روابط دیپلماتیک میان دو کشور افزود.