آمار بین المللی: شکوفایی اقتصاد اسرائیل موجب بالا رفتن مقام آن در میان کشورهای پیشرفته شد

 

آمار اقتصادی بین المللی که امروز (پنجشنبه) انتشار یافت، نشان می دهد که صادرات اسرائیلی در اوج شکوفایی قرار دارد و در سال های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته و موجب شده که اسرائیل در فهرست کشورهای صادر کننده جهان مقام بالاتری را به دست آورد.

با آن که جمعیت اسرائیل کمی بیش از هشت میلیون نفر است و مردم این کشور برابر دو سوم از جمعیت شهر تهران هستند، صادرات اسرائیل در سال های اخیر از مرز یکصد میلیارد دلار فراتر رفته که معادل فروش سالیانه نفت ایران، در اوج صادرات نفت آن کشور بوده است.

ایران بیش از ده برابر اسرائیل جمعیت دارد. ولی کل صادرات غیرنفتی آن از چهل میلیارد دلار فراتر نرفته که تقریبا معادل ۴۵ درصد از صادرات سالیانه اسرائیل است.

در آماری که از جانب “سازمان کشورهای پیشرفته جهان” ملقب به او ای سی دی OECD انتشار یافت آمده است که اسرائیل در ظرف سه سال توانسته است سی درجه در فهرست کشورهای صادر کننده جلو برود و اکنون به نسبت جمعیت خود، یکی از موفق ترین کشورهای صادر کننده کالا و خدمات می باشد. بخش قابل توجهی از درآمد ارز خارجی اسرائیل با صدور تکنولوژی و کالاهای دانش بنیان به دست می آید.

در این آمار بین المللی آمده است که اقتصاد اسرائیل به طور متوسط هر سال حدود پنج درصد رشد داشته که در بین کشورهای توسعه یافته جهان تقریبا بی نظیر است.

وزیر اقتصاد اسرائیل، با ابراز خرسندی از این دستاورد، به خبرنگاران گفت که بالا رفتن میزان صادرات، در واقع همانند قطاری است که صنایع اسرائیل را به حرکت در می آورد و ادامه رشد اقتصادی کشور را امکان پذیر می سازد.

اسرائیل همچنین یکی از کشورهای مورد علاقه سرمایه گذاران بزرگ جهان در اجرای پروژه های تازه می باشد و هرسال بیش از صد میلیارد دلار سرماه های خارجی وارد اسرائیل می شود که آن هم در رشد اقتصادی کشور موثر است.

اسرائیل از نظر منابع طبیعی کشور فقیری محسوب می شود و از این رو بیشترین بخش از صادرات آن، کالاها و وسائلی است که به ماده خام نیاز ندارد و ارزش آن از روی تکنولوژی و تولیدات دانش بنیان تعیین می شود.

در چند سال اخیر، اسرائیل به ذخایر مهم گاز طبیعی در آب های دریای مدیترانه دست یافته که بخش اصلی گاز استخراج شده، در خود کشور مصرف می شود و کمتر از نیمی از آن به کشورهای اروپایی صادر می گردد. ارزیابی شده که ارزش کلی ذخایر کشف شده، بر یکصد میلیارد دلار بالغ می شود. ولی انتظار می رود که اسرائیلیان بتوانند در عمق چند کیلومتری دریای مدیترانه، هنوز ذخایر گازی بیشتری بیابند که پشتوانه مالی کشور را غنی تر می کند.