آمار تکان‌دهنده وزارت بهداشت از کرونا؛ هر روز ۲۲۰ هزار ایرانی کرونا می‌گیرند

صدها تن در مراسم عزاداری محرم در مشهد، بدون ماسک و فاصله اجتماعی، لخت شدند و سینه زدند

معاون کل وزارت بهداشت و درمان ایران، با اشاره به افرادی که تست کرونا نمی‌دهند، گفت: «تخمین زده می‌شود روزانه تا حدود ۲۲۰ هزار نفر از مردم به کرونا مبتلا می‌شوند».

ایرج حریرچی گفت: «در ۱۴ استان علائم اولیه گذر از پیک پنجم را ملاحظه می‌کنیم و امیدواریم هفته آینده این گذر از پیک بیشتر شود و بتوانیم تا دو هفته آینده با رعایت بیشتر مردم از پیک پنجم عبور کنیم».

این امیدواری حریرچی در حالی است که با برگزاری مراسم عزاداری محرم در ایران و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی شمار زیادی از شرکت کنندگان در این عزاداری‌ها، بیم آن می‌رود که در دو هفته آینده، روند ابتلا و مرگ و میر، افزایش چشمگیری پیدا کند.

حریرچی ادامه داد: «به نظر بیشتر ویروس‌شناسان جهان، گونه دلتا مسری‌ترین ویروسی است که تاکنون دیده شده است». او افزود: «شرایط در حال بهبود است و امیدواریم تعداد فوتی‌ها نیز کاهش یابد. فعلا روند ابتلا و بستری در ۱۴ استان ثبات پیدا کرده و مقداری رو به کاهش است، اما متاسفانه میزان فوتی‌ها تا سه هفته دیگر صعودی خواهد بود».

حریرچی گفت: «اینکه رفتار مردم در پنج روز آینده چگونه خواهد بود و مراسم‌ها چگونه برگزار خواهد شد، می‌تواند در روند کنترل بیماری مؤثر باشد».