آمار رسمی در ایران: در شبانه روز گذشته ۶۹ تن به قربانیان و بیش از دو هزار نفر به مبتلایان به کورونا افزوده شد

وزارت بهداشت حکومت اعلام کرد:  آمار مبتلایان به کورونا در کشور همچنان بالا می رود و استان خوزستان در وضعیت قرمز افرار گرفته است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: به علت ابعاد گسترش کورونا در استان خوزستان قرنطینه کامل در آنجا برقرار شده است.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت حکومت ایران از روز گذشته تا کنون، ۲۱۱۱ تن دیگر به کورونا مبتلا شدند و آمار مبتلایان به۱۲۴ هزار و ۶۰۳ تن رسید. کیانوش جهانپور گفت: در شبانه روز گذشته   ۶۹ تن دیگر از مبتلایان جانشان را از دست داده‌اند؛ و آمار جان باختگان این بیماری به ۷۱۱۹ تن تن رسیده است.  وی همچنین تاکید کرد که وضعیت ۲۶۹۸ تن از بیماران بستری در بیمارستان ها بحرانی است .

علی ربیعی سخنگوی دولت نیز ادعا کرده که ایران وارد فاز مهار کورونا  شده و ۹۴ درصد مبتلایان به ویروس کرونا بهبود یافته‌اند.اما  آمار رسمی وزارت بهداشت این ادعا را تایید نمی‌کند. تعداد قربانیان از مرز هفت هزار نفر گذشته است.

علی ربیعی گفته تعداد مناطق سفید به ۲۸۰ شهرستان افزایش یافته و ایران به لحاظ بهبود مبتلایان به بیماری کووید- ۱۹ پس از چین و سوئیس در جایگاه سوم کشورهای جهان قرار دارد.

وی در ادامه مدعی شد که میانگین بهبودی ما بسیار خوب است. ۹۴ درصد بهبودی داریم در حالی که میانگین جهانی ۸۴ درصد است. میزان انتقال یک نفر به سه نفر در اسفند ماه، امروز به زیر یک نفر رسیده است یعنی یک مبتلا یک نفر هم نمی‌تواند مبتلا کند.

سعید نمکی وزیر بهداشت، نیز از حرکت به سمت مهار ویروس کرونا در اغلب مناطق ایران خبر داد  اما در عین حال گفت در برخی مناطق به علت بی‌توجهی به دستورالعمل‌های بهداشتی “وضع مناسبی وجود ندارد”.

سخنگوی وزارت بهداشت نیز روز گذشته (دوشنبه)گفت تا کنون ۹۵ هزار و ۶۶۱ مبتلا به کرونا بهبود پیدا کرده‌اند. در حالی که این تعداد برخلاف ادعای سخنگوی دولت نزدیک به ۷۹ درصد شمار مبتلایان در آمار رسمی بیشتر است.

همچنین عقیل میری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از افزایش چند برابری تعداد بیماران مبتلا به کرونا در استان سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: از روز گذشته تاکنون یک هزار و ۲۰۲ مورد به کرونا مبتلا شدند.

حسین کرمانپور، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام پزشکی نیز گفت:  ۷۹۲ نفر از کادر درمانی کشور به کرونا مبتلا شدند و شمار جان‌باختگان نیز به ۱۰۷ نفر رسیده است.

آمارهای ضد و نقیض ای از  سوی مقام‌های مسئول درباره شمار کادر درمانی جان‌باخته اعلام شده است. از جمله مریم حضرتی، معاون پرستاری وزارت بهداشت که گفته بود:  ۱۱۹ نفر از پرستاران، پزشکان و کارکنان نظام سلامت بر اثر کرونا جان‌باخته‌اند اما آمار دقیق را باید بخش دیگری از وزارت بهداشت اعلام کند.

همچنین مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی نیز  درباره تعداد موارد ابتلای کادر درمانی به کرونا گفته که این آمار بیشتر از ۷۹۲ نفر است . رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز در این باره گفت که در این استان ۳۰۰ نفر از کادر درمان به کرونا مبتلا شده‌اند.

طاهره زاهد صفت، مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نیز گفته که در طول بحران کرونا ۲۵۰ تن از کادر پرستاری گیلان به بیماری کووید ۱۹ مبتلا و در بیمارستان بستری شدند و علاوه بر این، صدها پرستار نیز، در منزل به مداوا پرداختند.