آمار رسمی در ایران: «همانند بسیاری از کشورهای دیگر، کورونا خشونت خانوادگی را بالا برده است»

مسئولان سازمان بهزیستی ایران از افزایش ۵۰ درصدی آمار خشونت خانگی در خانواده های ایرانی خبر دادند. این در حالی که علی خامنه ای می گوید: در کشورهای غربی بنیان و اساس خانواده سست است و  مانند کشورهای اسلامی نیست.

در برخی در استان‌های اصفهان،‌ البرز،‌ گلستان،‌ ایلام و‌ خراسان شمالی مسئولان بهزیستی  آماری مبنی بر افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۰ برابری تماس با اورژانس اجتماعی از زمان آغاز بحران کرونا گزارش کرده‌اند و گفته اند که د راین استان‌ها در ارتباط با خشونت خانگی ،تماس خانواده ها با اورژانس اجتماعی زیاد شده است.

این در حالی که  علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، در  مقایسه نهاد خانواده در ایران و کشورهای غربی در زمینه قرنطینه خانگی گفته بود: «در کشورهایی که خانواده پایه و معنای درستی ندارد،‌ دوران خانه‌نشینی عمومی به این شکل قابل تحمل و درک نیست».

وی افزود: در دوران کرونا “نقش و جایگاه خانواده در فرهنگی اسلامی-ایرانی به نحو احسن ” آشکار شد و الحمدالله خانواده های مسلمان ایرانی مشکلی ندارند.

عباس توفیقی،‌ کارشناس مسئول اورژانس اجتماعی اداره کل بهزیستی اصفهان،‌ گفت: موضوع عمده این تماس‌ها مربوط به کودک‌آزاری،‌ همسرآزاری و”تا حدود کمی” معلول‌آزاری عنوان شده است.

این مسئول ارشد بهزیستی افزوده که  افزایش مشکلات اقتصادی، بیکاری و همچنین کنار هم قرار گرفتن اعضای خانواده‌هادوران کورونا  دلیل اصلی  این مساله بوده است.

از سوی دیگر در شمال کشور رئیس بهزیستی شهرستان گرگان،‌ مرکز گلستان،‌ از سه هزار تماس تلفنی با اورژانس اجتماعی خبر داده که بنا بر اظهارات او موضوع ۲۷۵ مورد از آن‌ها «اختلاف حاد خانوادگی» ثبت شده است.

پیش از این نیز دو مقام سازمان بهزیستی ایران طی ماه‌های گذشته هشدار داده‌ بودند که در دوران قرنطینه  اختلاف بین زوجین سه‌برابر افزایش پیدا کرده است.

رضا شفاخواه،‌ وکیل دادگستری و عضو کمیته حقوقی نیز  در این زمینه گفته که اورژانس اجتماعی و بهزیستی توان،‌منابع مالی و نیروی لازم برای اقدام را ندارد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در آخرین گزارش خود ضمن اشاره به امکان از بین رفتن تا بیش از شش میلیون شغل نوشته بود که مشکلات معیشتی این دوران برای طبقات پایین و کم‌درآمد جامعه شدیدتر خواهد بود.اما با این شرایط  برخی مقام‌های ارشد دولت و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران انتشار این آمار و توجه به موضوع خشونت خانگی از سوی نهادهای دولتی و رسانه‌ها را با عنوان “سیاه‌نمایی” مورد انتقاد قرار داده‌اند.

وبسایت روزنامه جوان‌ وابسته به سپاه پاسداران نیز در این باره نوشته که اطلاع رسانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مبنی بر ارسال پیامک  به شهروندان درباره گزارش کودک‌آزاری و همسرآزاری موجب سوء استفاده  شبکه‌های معاند خواهد شد.