آمار رسمی: صنعت هواپیمایی کشوری با شدیدترین بحران روبروست و هشت هزار پرواز لغو شده است

نبود قطعات و فرسودگی ناوگان هوایی کشور بزرگترین مشکلی که هم‌اکنون صنعت هوانوردی حکومت ایران  با آن روبه‌روست،. نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس در این باره گفت : طی یک سال ۸ هزار پرواز داخلی لغو شد.

قلی‌الله قلی‌زاده گفت:  ‌ نبود قطعات و فرسودگی ناوگان هوایی کشور علل تأخیر و لغو در عموم پروازها می‌باشد. پس از تحریم‌ها ورود قطعات هواپیما به کشور متوقف شده بود. پس از برجام نیز قرار بود همراه با خرید هواپیمای جدید، قطعات نیز وارد کشور گردد ولی تاکنون اقدام مهمی در این حوزه اتفاق نیفتاده است.

قلی زاده  افزود: به‌کارگیری یا عدم‌استفاده از این هواپیماها براساس صرفه و صلاح اقتصادی بوده بنابراین شرکت‌های هواپیمایی ضمن رعایت اصول و مقررات مورد تأکید سازمان هواپیمایی نسبت به به‌کارگیری و یا حذف ناوگان خود عمل می‌کنند.

تحریم‌های ایالات متحده علیه رژیم ایران ، عمری به درازای نظام جمهوری اسلامی در ایران دارند. این تحریم‌ها از بدو استقراراین رژیم در ایران و به دنبال اشغال وگروگان گیری سفارت آمریکا در تهران آغاز شد که تامین قطعات هواپیما های ایران نیز در این راستا صورت گرفت . وبه تدریج و طی چهار دهه گذشته ابعادی بسیار گسترده و پیچیده به خود گرفت.

این نماینده مجلس گفت: اگر به پارکینگ هواپیماها مراجعه شود، چندین فروند هواپیمای مسافربری به‌دلیل نبود قطعات زمین‌گیر شده‌اند مشاهده خواهد شد، امروز ایرلاین‌ها به راحتی نمی‌توانند قطعات مورد نیاز برای هواپیماهای خود تهیه نمایند و حتی هواپیماهای جدیدی که خریداری شده دست‌دوم و با ساعت پروازی بالاست.

نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: وقتی هواپیمایی دچار مشکل می‌شود از هواپیمای زمین‌گیرشده قطعه‌ای خارج و با قطعه معیوب جایگزین می‌شود، قطعاً این کار خطرناک است، اما به دلیل اینکه قطعه وارد کشور نمی‌شود چاره‌ای جز این امر نداریم.

بهرام پارسایی،نماینده مجلس  گفت: :مدیریت ایرلاین‌ها رها شده هستند و نظارتی بر آن‌ها صورت نمی‌گیرد واقعا  دچار بی‌سرو سامانی است و بر اساس استعلام صورت گرفته از سازمان هواپیمایی بررسی آمار تاخیر پروازها از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ نشان می‌دهد حداقل تاخیر ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار دقیقه در سال ۱۳۹۰ و حداکثر ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دقیقه تاخیر در سال ۱۳۹۵ ثبت شده است.

وی افزود: جمع کنسلی ۲۲ ایرلاین در۲  سال گذشته تنها در پروازهای داخلی تقریبا ۸ هزار پرواز بوده است و این پروازهای لغو شده از ۳۰۰ مورد تا ۳ هزار و ۲۹۱ مورد کنسلی طی یک سال برای هر ایرلاین متغییر بوده است و این در حالی است که در پرتلاقی‌ترین خطوط هوایی دنیا هم چنین چیزی اتفاق نمی افتد.

این نماینده مجلس گفت:  «تاخیر و کنسلی پروازها به علت فرسوده بودن ناوگان هوایی کشور موجب اتلاف وقت مردم تحمیل هزینه به مسافر و پایمال شدن حقوق مردم می‌شود.آمار کنسلی پروازها هم طبق استعلام کمیسیون آمار وحشتناکی است.

رضا جعفرزاده عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: حتی  برای تعمیر هواپیماهای دست‌دوم نیز قطعات هواپیما ندارند. مهم‌ترین اصل برای ورود هواپیما دست دوم به کشور رعایت ضوابط و مقررات تعیین‌شده از سوی سازمان هواپیمایی کشوری از جمله سن، ایمنی و … می‌باشد که شرکت‌های هواپیمایی باید به این موارد توجه نمایند.

حکومت ایران سالیان متمادی ناچار شد بدنبال تحریم های امریکا علیه حکومت ایران، تعدادی هواپیما مسافربری روسی را جایگزین هواپیماهای داخلی کند که بدنبال این جابجایی با سوانح و حوادث غم انگیزی در کشور مواجه شد. و بسیاری از شهروندان ایرانی در این حوادث هوایی جان باختند