آمار رسمی قربانیان و آسیب دیدگان کورونا در ایران در شبانه روز گذشته: همچنان ۱۳۴ مورد فوت و کمتر از سه هزار واگیری

وزارت بهداشت در تازه ترین آمار کرونا در ایران  اعلام کرد : تاکنون ۳ هزار و ۲۹۴ تن جان‌باخته اند که نسبت به روزگذشته ۱۳۴ تن  به ان افزوده شده است. کیانوش جهانپور گفت: در شبانه روز گذشته ۵۳ هزار و ۱۸۳ تن مبتلاشده اند که که  ۲ هزارو ۷۱۵ تن ان مبتلای جدید به این ویروس است.

کیانوش جهانپور، تعداد کل بهبود یافتگان را ۱۷ هزار و ۹۳۵ تن اعلام کرد.

با وجود افزایش بالای  آمارهای فوتی و مبتلا به کورونا در ایران و دستور حسن روحانی بر بازگشت مجدد فعالیت های اجتماعی در ایران،  شمار زیادی از نمایندگان و مقام‌های پزشکی و فرمانده ستاد مقابله با کورونا به مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی نسبت به عادی جلوه دادن شیوع کرونا و شتابزدگی در آغاز فعالیت‌های جمعی و هرگونه اختلال در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی هشدار داده و تاکید کردند که چنین اقداماتی تلفات انسانی گسترده به همراه خواهد داشت.

 

در این گزارش آمده است که این هشدارها پس از سخنان دو روز حسن روحانی بیان شد. که گفته بود  «مساله کرونا، مساله‌ای نیست که بگوییم فلان روز به طور کامل دوره‌اش تمام می‌شود. کرونا ممکن است برای ماه‌های آینده و یا  تا آخر سال با ما باشد. باید هر چه سریع‌تر با تلاش همدیگر به شرایط با ثباتی برسیم که همه به فعالیت عادی خودمان برسیم.

آشنایان امور گفته اند که از سخنان روحانی چنین برمی اید که وی مخالف با تمدید تعطیلات و خواستار ادامه اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی و محدودیت‌ها در تردد بوده  و از همین روست که هشدارها درباره لغو این طرح‌ها افزایش یافته است.

علی‌محمد شاعری، رییس مجمع نمایندگان مازندران در این باره  گفته که باید قرنطینه شهرها تا یک ماه دیگر ادامه داشته باشد».

شاعری در حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده بر اثر شیوع کرونا گفت که دولت موظف به حمایت از این واحدها و کسب و کارها است و باید برای اقشار کم‌درآمد نیز بسته حمایتی ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان در دستور کار قرار گیرد و این اقدام باید توسط وزیر اقتصاد به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد. او گفت که دولت باید منابع مالی مورد نیاز برای حمایت از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده و مردم  را تامین کند و از ظرفیت صندوق ذخیره ارزی برای این کار استفاده کند.

همزمان علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت، نیز تاکید کرد که  هنوز به ثبات و پایداری مورد نظر از نظر گسترش بیماری در تهران نرسیده‌ایم، خطاب به مقام‌های مسئول و سیاست‌گذار هشدار داد و گفت:  «این که تصور کنیم به اوضاع کاملا مسلط شده و از ثبات برخوردار هستیم و با شتابزدگی این طرح را تحت شعاع قرار دهیم، یک اشتباه بزرگ راهبردی است».

زالی گفت: اگر شتابزده عمل کنیم مردم را قربانی کرده ایم. مردم باید همچنان در خانه بمانند .

سعید نمکی وزیر بهداشت نیز هشدار داده بود که باید یک لحظه غفلت کنیم ویروس، مبارزه با کورونا مانند مسابقه کشتی است اگر درست عمل نکنیم  ما را خاک می‌کند و منحنی مرگ و میر به سرعت بالا می‌رود.