آمار رسمی: نیمی از مردم ایران، بعلت نداری از توان خرید همه کالاهای اساسی برخوردار نیستند

کارشناسان خبری می گویند قدرت خرید مردم ایران تامین نیازهای ضروری زندگیشان  به شدت کاهش یافته و به دلیل اینکه درآمدهایشان با مخارج شان هماهنگ نیست توان خریدشان دیگر به برخی اقلام نمی رسد

آمار تکان دهنده بانک مرکزی حکومت ایران  از وضعیت تامین نیازهای ضروری مردم در کشور  : بیش از ۵۸ درصد مردم ایران توان خرید همه کالاهای اساسی را ندارند.

بانک مرکزی در محاسبات خود، خانوارها را بر اساس سطح درآمد به ۱۵دسته تقسیم می‌کند و می گوید : با مبنا قرار دادن آمار بانک مرکزی درباره بودجه خانوار در دو سال پیش  و تعدیل ۲۵ تا ۳۰ درصدی آن برای سال جاری ، نتیجه گرفته اند که در سال جاری خانوارهای طبقه درآمدی هشتم به پایین، قدرت خرید همه مواد غذایی ضروری را ندارند .

کارشناسان خبری می گویند قدرت خرید مردم ایران تامین نیازهای ضروری زندگیشان  به شدت کاهش یافته و به دلیل اینکه درآمدهایشان با مخارج شان هماهنگ نیست توان خریدشان دیگر به برخی اقلام نمی رسد.

بانک مرکزی در ادامه گفته است : این ۸ طبقه که اقشار متوسط رو به پایین محسوب می‌شوند، قطعا در سال جاری مجبورند مواد غذایی گران قیمت‌تر مثل برنج ایرانی، گوشت قرمز، لبنیات و میوه را از سفره خود حذف کنند یا خرید آنها را به‌شدت کاهش دهند.

بانک مرکزی در گزارش تحقیقی خود گفته است: بر اساس برآوردهای صورت‌گرفته، طبقات درآمدی اول تا پنجم در هر ماه کمتر از ۵۰۰ هزار تومان می‌توانند برای خرید مواد غذایی مصرف کنند. این در حالی است که فقط تهیه سه کیلوگرم گوشت گوسفند و سه کیلوگرم گوشت گوساله در ماه بیش از ۵۸۰ هزار تومان پول می‌خواهد؛ بنابراین طبیعی است این بخش از اقشار مردم که بیش از ۱۷ درصد کل جامعه هستند.

در سال جاری یا اصلا گوشت قرمز نمی‌خرند یا در حد اندکی خریداری می‌کنند. برنج ایرانی هم قطعا از سفره این اقشار حذف شده و مواد لبنی نیز به حداقل خود رسیده است. میوه‌جات هم به‌ندرت در سفره این اقشار حضور خواهد داشت.

مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق بازرگانی گفته بود: «قدرت خرید مردم پایین آمده و ارزش بین‌المللی ریالی که در جیبشان است به یک سوم رسیده در نتیجه به شکل گرانی نمود می‌یابد و اینکه قیمت‌ها برگردد یا ارزان شود دور از ذهن است.»

علی خامنه ای امروز (پنجشنبه ) در دستوری  به حسن روحانی و هیات دولت گفته است که در خصوص تنظیم بازار تلاش مجدّانه‌ای صورت بگیرد تا شاهد رفاه بیشتر مردم باشیم.

علی خامنه ای پیشتر در پیام شادباش نوروز  به مردم ایران قول داده وگفته بود: برای حل مشکل اقتصادی کشور برنامه‌ها و تدابیری اندیشیده شده است که این تدابیر باید در طول سال جدید به ثمر بنشیند و مردم آثار آن را به خوبی احساس کنند.

3 دیدگاه‌

  1. تدبیر نخست این است که سکوت را حل مشکل ناتوانی بدانید چراکه انرژی بدن مصرف نمی‌شود و آنکه علی شیره ای هم آن تدبیر را بسیار می پذیرد!

  2. تمام این اخبار دروغ است. مگر نخوانده آید که پاسدار علی شمع خانی گفته است مردم خوشبختند و همه اجناس ارزان در اختیار مردم است؟ پاسدار که دروغ نمی گوید. اگر سری به خانه هر آخوند و هر پاسدار بزنید می بینید که همه چیز فراوان در اختیار شأن است. البته ااااا سید علیل هم که در بیت هستند تریاک ناب محمدی را آغا وحید دم به دم می چسباند. چرا بی خود اذهان عمومی را مشوش می کنید؟
    دختر آغای لاریجانی هم که به سلامت هستند و خوب پاسداران در منزل هم که مراقب هستند و سر پاسدار هم بسته به نظر خانم پذیرایی میشود. نکنید سیاه نمایی نکنید. بگذارید آغا بعد یه چند بست حسابی به اشعار شعرا گوش کنند.
    خون به دل آغا نکنید، ممکن است حاج مجتبی رنج نامه بنویسد و یا حداد قاتل از خرید لندن منصرف شود. اون وقت می فهمید چه خونی به دل خانم حداد که مادر زن مجتبی هم است می‌ره؟

Comments are closed.