آمار رسمی وزارت بهداشت، از روند کاهش نسبی قربانیان و جانباختگان خبر می دهد، ولی قابل اعتماد نیست

وزارت بهداشت اعلام کرد که در شبانه روز گذشته کرونا جان ۷۳ نفر دیگر را گرفت و امار جان باختگان به ۵۰۳۱ تن رسید. اگر این آمار درست باشد، نشان آن است که روند ابتلا به کورونا و مرگ و میر در ایران همچنان منحنی رو به پایین را نشان می دهد. ولی منابع بی طرف خبری همچنان نسبت به درستی این ارقام ابراز تردید می کنند و می گویند که دولت حسن روحانی قصد دارد زمینه را برای بازگشت کامل مردم به کار روزانه موجه نشان دهد. او همچنین خواهان اجرای کامل آیین های ماه روزۀ رمضان است که در بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی به علت کورونا، امسال راکد گذاشته شده است.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت اطلاعات اعلام کرد با ابتلای، ۱۳۷۴ تن به کرونا در کشور آمار مبتلایان تا ظهر امروز (شنبه ) به ۸۰ هزار و ۸۶۸ تن رسید. این آمار ابتلا نیز نشان از کاهش یافتن درصد ابتلا به ویروس می باشد که قابل اعتماد نیست.

جهانپور همچنین گفت که از این تعداد، حال عمومی ۳۵۱۳ تن “نامساعد”بوده  و ۵۵۹۸۷ تن نیز تاکنون بهبود یافته‌اند.

عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس از نبود امکانات درمانی بهداشتی برای درمان بیماران کورونایی در استان فارس گله کرد و گفت: این استان از  نظر تجهیزات پزشکی به ویژه در شهرهای شیراز، نی‌ریز و جهرم به شدت تحت فشار است.

استاندار فارس افزود: درد ما یکی دو تا نیست از سوی دیگر دولت هنوز مطالبات و حقوق معوق کادر درمانی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این استان را پرداخت نکرده است .پرسنل درمانی که در شرایط فعلی در حال مقابله با کرونا هستند با وجود اینکه می‌دانیم مشکلات مالی در کشور حاکم است، باید مدنظر قرار گیرد.

و تولیت حرم امام رضا از دستورالعمل  بازگشایی حرمین مشهد و قم خبر داد و گفت: بزودی با رعایت ضوابط بهداشتی، باز خواهند شد.

احمد مروی، افزود:  این دستورالعمل با هماهنگی وزارت بهداشت و با همکاری آستان‌های مقدس حضرت معصومه، حضرت احمدبن موسی، حضرت عبدالعظیم حسنی، مسجد جمکران و سازمان اوقاف تهیه شده است.

وی گفت : دیدن  مکان‌های مقدس بدون حضور مردم “لحظات بسیار سختی را برای ما رقم می‌زند و هر لحظه بی‌تاب مهیا شدن شرایط حضور زائران هستیم”.

این  در حالی است که با بازگشایی برخی از اصناف، شیوع ویروس کرونا در برخی از استان‌های ایران شدت گرفته است.

در گذشته پس از شیوع ویروس کرونا در ایران، روحانیون تندرو با بسته شدن حرمین به شدت مخالفت کردند  و معتقد بودند که مردم با آمدن به حرم شفا می یابند و امکان ندارد که کورونا بگیرند.

محمد سعیدی نماینده ولی فقیه و تولیت حرم قم در این باره  گفته بود: «دشمن می‌خواهد با استفاده از این روش هراسی را در دل‌ها ایجاد کند و قم را شهری ناامن نشان دهد و انتقام همه شکست‌های خود را از قم بگیرد».