آمار رسمی: کورونا، هم طلاق را بیشتر کرده و هم موارد ازدواج را افزایش داده است

نایب رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق، خبرداد که هزینه ثبت ازدواج و طلاق در ایران ۲۰ درصد افزایش یافت.

علی‌اصغر زارعی، افزود:  «هزینه ثبت ازدواج از ۳۰۰ هزار تومان به ۴۰۰ هزار تومان و نرخ ثبت طلاق در سال جاری از ۴۰۰ هزار تومان به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت».

زارعی گفت:  «عدم برخورداری قشر سردفتران از حقوق و مزایای شغلی نظیر بیمه و بازنشستگی، موجب  استعفای «بسیاری از سردفتران ازدواج» شده است.

در این میان سخنگوی گمرک  ایران می گوید: ۴۰۰هزار تن کالا در بندر امام آماده ترخیص است.  اما کارگروه تنظیم بازار اجازه ترخیص نمی دهد.

روح‌الله لطیفی در این باره گفته که  بر اساس مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی برای کالا‌هایی که در صف تامین ارز هستند، گمرک مجاز است به‌صورت درصدی، بخشی از کالا را ترخیص کند؛ اما کارگروه تنظیم بازار مصوب کرده اگر صاحبان کالا کد ترخیص را بگیرند می‌توانند کالا را ترخیص کنند

وی گفت: بر اساس مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی برای کالا‌هایی که در صف تامین ارز هستند، گمرک مجاز است به‌صورت درصدی، بخشی از کالا را ترخیص کند. گمرک این کار را برای کالا‌هایی که در صف تامین بودند، انجام داده است. در دو روز گذشته بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار، اعلام شد اگر صاحبان کالا کد ترخیص را بگیرند می‌توانند کالا را ترخیص کنند.

وی  با بیان اینکه در این مصوبه ابهاماتی وجود دارد، گفت: آیا کارگروه، از شورای‌عالی امنیت ملی بالاتر است؟

لطیفی درباره این کالاها گفت: بخش زیادی از این کالا‌ها متعلق به پشتیبانی امور دام و بخشی از آن متعلق به شرکت بازرگانی دولتی است که جمع این دو مجموعه، حدود ۸۰۰ هزار تن کالا می‌شود.