آمار شیوع کورونا در اسرائیل پایین می آید، ولی نخست وزیر همچنان خواهان ادامه قرنطینه است

آخرین آماری که در اسرائیل پیرامون ابعاد شیوع ویروس کورونا انتشار یافته، نشان می دهد که موارد شناسایی شده بسیار کاهش یافته و مقررات سختی که در یک هفته عید به اجرا گذاشته شده موثر بوده است. در آخرین آمار آمده است که در شبانه روز گذشته کمتر از یک هزار نفر مبتلای جدید تشخیص داده شده اند و این در حالی که دو هفته پیش، شمار مبتلایان در یک روز حتی از مرز نه هزار نفر نیز فراتر رفته بود.

با این همه، هنوز بحث و جدل در بین رده تصمیم گیری در مورد ادامه قرنطینه ادامه دارد. گروه هایی از پزشکان و دست اندرکاران امور اقتصادی کشور می گویند که بهتر است به تدریج از محدودیت ها کاست تا برخی مشاغل احیا شود و آنهایی که با مراجعین سروکار ندارند، بتوانند کسب خود را دوباره برقرار کنند.

بنیامین نتانیاهو با این توصیه ها مخالف است و می گوید که محدودیت ها دست کم تا پایان هفته آینده باید ادامه یابد. برخی او را متهم می سازند که هدفش جلوگیری از اوج تظاهرات علیه ادامه نخست وزیری او می باشد.

شامگاه روز گذشته (شنبه) همانند همه هفته های دیگر در سه ماه اخیر، هزاران نفر در بیش از صد نقطه اسرائیل گرد هم آمدند تا به تظاهرات علیه نتانیاهو ادامه دهند و موجب برکناری او شوند.

پلیس اسرائیل که به کاربرد خشونت غیرضروری علیه تظاهرکنندگان متهم شده بود، این بار کوشید از درگیری دوری جوید. ولی باز هم، در تلاش مقامات انتظامی برای جلوگیری از عملیات اغتشاش آمیز و از جمله بستن خیابان ها، درگیری هایی روی داد و چند تن بازداشت شدند و چند پلیس به طور سطحی زخمی گردیدند

باورمندان مذهبی متعصب، شب گذشته دومین مراسم شادمانی تورات را در سطح پایینی برگزار کردند و درگیری با پلیس، بسیار کمتر از موارد پیشین بود.

تعداد کل مبتلایان، در اسرائیل به سیصد هزار نفر نزدیک می شود، ولی تنها یک پنجم از این عدد، هنوز بیمار محسوب می گردند و تنها ۸۲۵ تن از مبتلایان، در شرائط جسمانی وخیمی به سر می برند. تعداد جانباختگان نیز یا ظهر امروز به یک هزار ۹۴۱ نفر رسیده است.