آمار قربانیان کورونا در ایران: دست کم ۳۷ پزشک و پرستار و افراد بهداشتی و درمانی در شمار جان باختگان هستند

محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم ازجان باختن دست کم ۳۷ پزشک و پرستار ایرانی بر اثر ابتلا به کرونا خبر داده و گفت: بیش از  ۱۷۰ پزشک و پرستار در قم به کورونا مبتلا شده اند که دست‌کم ۲۴ پزشک و داروساز و ۱۳ پرستار و ۱۲ نفر از پرسنل بهداشت و درمان جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

از زمان شیوع ویروس کرونا در ایران تاکنون، استان گیلان و تهران و همچنین شهر بابل در استان مازندران بیشترین تعداد پزشکان و پرستاران جان‌باخته را دارند و تنها در استان گیلان ۱۷ پزشک و پرستار جان خود بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادند.

پیشتر محمد حاجی‌جعفری، معاون دانشگاه علوم پزشکی کاشان نیز گفته بود که ۱۵ پزشک و ۵۰ پرستار در کاشان به کرونا مبتلا شده‌اند اما جزییات از وضعیت کادر درمانی مبتلا به این این ویروس و وضعیت جسمی آن‌ها را اعلام نکرد.

در شبکه های اجتماعی امده است که ابوالقاسم شفیعی – فرمانده‌ی پیشین سپاه شهر ری بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت. او از نزدیکان جریان موتلفه در ایران بوده  و با «محسن رفیق‌دوست» رابطه نزدیکی داشته است.

الکل صنعتی همچنان در کنار کورونا قربانی می گیرد.تعداد قربانیان نوشیدن الکل صنعتی در ایران به ۲۶۷ نفر افزایش یافت

محمدجواد مرادیان، رئیس اورژانس فارس، اعلام کرد که مسمومیت ناشی از نوشیدن الکل صنعتی به ۵۳۰ مورد افزایش یافته و ۶۷ نفر جان باخته‌اند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز خبر داد که از ابتدای اسفند ۹۸ تا سوم فروردین ۲۳۰ نفر بر اثر نوشیدن الکل متانول مسموم شده و ۲۰ نفر از این تعداد نیز جان باخته‌اند.

و بنا به یک گزارش دیگر، معاون هماهنگی و مدیریت استانداری مشهد از ورود بیش از  ۱ میلیون نفر به مشهد؛ خبر داد و گفت: دولت مخالف قرنطینه کردن شهرها است. این یکی دیگر از نمونه های  ناتوانی های رژیم در مهار کردن این ویروس است .

پیشتر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در روزهای پایانی سال ۹۸ اعلام کرده بود که تاکنون ۲۳۰ بیمار مبتلا به عفونت‌های حاد تنفسی و مشکوک به کرونا در استان خراسان رضوی جان باخته‌اند.

در استان گیلان هم محمد حسین قربانی، نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت گفته است: «نگران این هستیم که تعطیلی‌ها موج دوم شیوع کرونا را به ما تحمیل کند».

این مقام دولتی  هشدار داده است که اگر زنجیره شیوع قطع نشود، «مطمئن هستیم که دوباره به روزهای اولیه گیلان در مواجهه با این مشکل بر می‌گردیم».

وزارت بهداشت ایران تاکنون آمار دقیق بیماران کرونایی در این استان را اعلام نکرده ولی گفته است که ۶۴۵۴ نفر به علت ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های این استان بستری شده‌اند.