آمار موثق: تا کنون هویت ۳۶۶ تن از جانباختگان، پس از تحویل پیکر آن ها به خانواده ها، مشخص شده است.

عفو بین المللی بر این گمان است که شمار کشته شدگان بسیار بالاتر از این رقم نیز می باشد که ابعاد آن در روزهای آینده، و پس از تحویل دادن پیکرهای همه قربانیان، مشخص خواهد شد

شمار نهایی جان‌باختگانی اعتراضات مردمی ایران هنوز اعلام نشده است، ولی با شمارش پیکرهایی که  حکومت به خانواده های داغدار تحویل داده و هویت شان مشخص شده تاکنون بیش از ۳۶۶ نفر اعلام گردیده است.

عفو بین المللی بر این گمان است که شمار کشته شدگان بسیار بالاتر از این رقم نیز می باشد که ابعاد آن در روزهای آینده، و پس از تحویل دادن پیکرهای همه قربانیان، مشخص خواهد شد.

گفته شده است مقامات رژیم تاکنون تعداد معدودی از اجساد جان باختگان را به خانواده هایشان تحویل داده اند و اکثر این خانواده ها تحت تدابیر شدید امنیتی سپاه و نیروهای امنیتی هستند تا اطلاعاتی در باره این جان باختگان در اختیار رسانه های خارج از کشور قرار ندهند . سازمان‌های حقوق بشری خواهان انتشار آمار واقعی کشته‌شدگان و مجروحان و بازداشت‌شدگان هستند.

وبسایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی نوشته که “در حال تحقیق بیش‌تر در این‌باره است” و “با توجه به شدت بی‌سابقه اعمال خشونت علیه معترضان و دستور شلیک مستقیم به جمعیت تظاهرکننده، احتمال صحت این خبر بسیار زیاد است”.وو ممکن است این تعداد فزونتر شود

حکومت ایران همچنان در باره شمار کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر سکوت کرده و حاضر به اطلاع‌رسانی نیست.

دیده‌بان حقوق بشر پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که “مقامات ایران به عمد میزان سرکوب سراسری علیه اعتراضات را مخفی می‌کنند” .و هم اکنون از دولت ایران خواست “فوراً تعداد افراد کشته‌شده، دستگیرشده، و بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر را اعلام کند و اجازه تحقیقی مستقل درباره نقض‌های حقوق بشری احتمالی را صادر کند”.

این سازمان حقوق بشری گفته که مقامات باید به تمام خانواده‌ها درباره مکان بستگان بازداشت‌شده‌شان اطلاع دهند و تضمین کنند که بازداشت‌شدگان فوراً از اتهام‌ها علیه خود مطلع شوند و دسترسی فوری به مشاوره حقوقی و اعضای خانواده داشته باشند. ناپدیدشدگی اجباری زمانی اتفاق می‌افتد که مقامات فردی را بازداشت می‌کنند و بازداشت را انکار می‌کنند یا درباره شرایط یا مکان نگهداری آنها اطلاعاتی ارائه نمی‌کنند.

یک دیدگاه

  1. با سلام و احترام لطفا به مقامات مهم اروپایی و مخصوصا اسکاندیناوی بگویید در مورد این اتفاق ناگوار با شبکه های مهم جهانی صحبت کنند . آن هم به صورت جمعی نه فردی و باعث بانیان این کشتار را در محافل بین المللی رسوا و همچنین تحریم کنند اگر به گذشته برگردیم میبینیم که اروپا امنیت و تمامیت ارضیش را مدیون ایران و ملی گرایان ایران است چرا که وجود شاهان قدرتمند صفوی و افشار باعث شد عثمانیها سیل نیروهایشان را به طرف ایران سرازیر کنند و سرگرم ایران شوند که اگر بالعکس میشد بیشتر تمامیت ارضی اروپا و فرهنگ اروپا از بین میرفت . با تشکر از شما

Comments are closed.