آمریکائیان: به همه هدف ها رسیدیم، سوریه سال ها از بمب شیمیایی دور شد

مقامات وزارت دفاع ایالات متحده، پس از بررسی اطلاعاتی که از نتایج بمباران ها در سوریه گردآوری شده، ارزیابی کردند که شبکه های دفاعی سوریه و امکانات وسیعی که روسیه در خاک آن کشور برپا کرده، در خنثی کردن این حملات موثر نبوده و در واقع ناتوانی ارتش روسیه نیز در جلوگیری از این حملات به اثبات رسیده است.

با این همه، ارزیابی می شود که در مجموع، واکنش روسیه و حکومت ایران نسبت به این حملات ملایم بوده و تصور می رود که هیچ یک از کشورهای درگیر مایل به گسترش نزاع و شدت بخشیدن به بحران نیست.

قرار تماس و گفتگو بین سران و مقامات روسیه و ایالات متحده نیز نشان می دهد که روسیه نمی خواهد این نزاع به جنگی مبدل شود که تسلط بر آن دشورا باشد.

همچنین اعلام گردیده که سران روسیه و ترکیه نیز به مشورت های خود برای اتخاذ سیاست های مشترک در مورد سوریه ادامه خواهند داد.

حکومت ایران نیز که فرماندهان سپاه پاسدارانش بارها تهدید کرده بودند که اگر آمریکا به گفته آنان “غلطی بکند” سخت آسیب خواهد دید، اکنون در واکنش های خود احتیاط بسیار نشان می دهند.

روسیه ادعا کرده بود که از میان صد و چند موشکی که نیروهای آمریکا به سوی سوریه شلیک کرده بودند، توانسته است ۷۱ موشک را شکار کند. سوریه هم پیشتر از شکار ۱۳ موشک خبر داده بود. ولی محافل نزدیک به پنتاگون می گویند که همه این ادعاها بی اساس است و برتری نظامی ایالات متحده و فرانسه و بریتانیا به اثبات رسیده است.

با این همه، سخنگوی کاخ سفید تائید کرد که گرچه همه هدف های تعیین شده عملی گردیده، ولی هنوز زیرساخت های تولید سلاح های شیمیایی در سوریه به طور کلی نابود نشده است.

این سخنگو ارزیابی کرد که توان رژیم سوریه در ادامه تولید سلاح های شیمیایی به مدت چندین سال پس رفت کرده است. برخی کارشناسان امور نسبت به درستی این ارزیابی ابراز تردید می کنند.

تصاویری که انتشار یافته نشان می دهد که هر سه مرکز تولید سلاح های شیمیایی به طور کامل ویران گردیده، ولی همانگونه که مقامات آمریکایی می گویند، هنوز زیرساخت های مربوط به تولید این جنگ افزارهای مرگ آور در جای خود قرار دارد.

مقامات نظامی آمریکایی فاش کردند که در جریان حملات سپیده دم روز گذشته (شنبه) هواپیماهای بمب افکن سنگین موشک های هدایت شونده از نوع توموهاک به سوی هدف ها در خاک سوریه شلیک کرده اند. برخی از آین هواپیماها از پایگاه آمریکایی در امیرنشین قطر برخاسته بودند.

ارتش بریتانیا نیز به نوبه خود جنگنده هایی از نوع تُورنادو به منطقه فرستاد و فرانسه نیز با کمک هواپیماهای جنگی از نوع میراژ اماکن مورد نظر در سوریه را هدف قرار داد. این هواپیماها از روی ناوهای هواپیمابری که در شرق دریای مدیترانه مستقر بودند به پرواز در آمدند.

2 دیدگاه‌

  1. من با اطمینان کامل میگویم که سلاح های شیمیایی توسط تروریستهای وابسته به ایران بکار برده شده اند و هدف نابودی عوامل سعودی و طرفداران غیرمسلمان بشار است. ایران به بهانه دفاع از حرم سوریه را بلعیده اما نبرد امریکا علیه تروریسم را تجاوز میخواند و در جهان اشوب و جنجال راه می اندازد. اشوبهای هدفمند در جهان مهمترین ابزار فشار ایران بر تصمیمات سیاسی و نظامی قدرتهاست که باکمترین هزینه به نتیجه میرسد گرچه توان نظامی بالایی دارد اما مصلحت در انست که انرا مخفی کند و ادعای دروغین حرام بودن بمب هسته ای و شیمیایی را مطرح کند.

Comments are closed.