آمریکا:رژیم ایران برای مذاکرات تمایلی ندارد.آیا برجام زنده خواهد شد؟دیدگاه چند تحلیلگر و آقای منشه امیر

سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای رژیم اسلامی از صدور دستور راه‌اندازی صدها سانتریفیوژ جدید و پیشرفته خبر داد.

به گزارش ایرنا، بهروز کمالوندی دوشنبه شب در گفت وگویی تلویزیونی تصریح کرد:‌ دستور راه اندازی صدها ماشین جدید سانتریفیوژ عصر امروز داده شد که متشکل از انواع ماشین پیشرفته IR۶ و IR۱ است.

سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای حکومت افزود: این اقدام را در راستای اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ایران و رسیدن به حداقل میزان غنی‌سازی ۱۹۰ هزار سو انجام شده که کف نیاز کشور است. در این رابطه با آژانس بین المللی انرژی هسته ای اطلاع رسانی شده است.

کمالوندی خاطرنشان کرد: این ماشین‌ها را نصب کرده بودیم و شروع عملیات بهره برداری از ۵۰۰ ماشین IR۶ پروسه‌ای ۱۰ تا ۱۵ روزه دارد.

این در حالیست که بر اساس گزارش سایت وزارت‌خارجه آمریکا، وزرای خارجه فرانسه، انگلستان و ایالات متحده طی بیانیه مشترک مطبوعاتی خواستار بازگشت رژیم ایران به برجام شده و در مورد تولید سلاح اتمی در این کشور هشدار دادند.

تحلیلگران و کارشناسان طی ماه های گذشته بارها بر این امر تاکید کرده اند که وضع موجود ایده آل رژیم بوده و از همین رو است که ملایان تمایلی به ماکرات نشان نمی دهند چرا که نظارت های بین المللی وجود ندارد ولی فعالیت های آنها نه تنها ادامه دارد بلکه گسترش هم یافته و از سوی دیگر بایدن و تیم او کارآیی تحریم های فلج کننده را کم و کمتر کرده اند و از این رو ادامه شرایط موجود باب میل ملایان است اما در عین حال هر دو طرف بخصوص کشورهای غربی حاضر نیستند اعلام کنند که برجام مرده است چرا که به گفته آقای منشه امیر در آن صورت باید گزینه دیگری را جایگزین کنند که همانا حمله نظامی به تاسیسات اتمی رژیم و نابودی کامل آن است.

در بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده آمده است: ما بار دیگر تأکید می‌کنیم که رژیم ایران هرگز نباید سلاح اتمی تولید کند. ما متاسفیم که با وجود تلاش‌های دیپلماتیک فشرده، ایران هنوز از فرصت برای بازگرداندن اجرای کامل برجام استفاده نکرده است. ما از رژیم ایران می‌خواهیم که به اجرای کامل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بازگردد و به‌صورت فوری با آژانس بین المللی انرژی اتمی در حل و فصل مسائل همکاری کند.

دبیر کل سازمان ملل متحد غروب دوشنبه در سخنرانی به مناسبت آغاز نشست کشورهای عضو «ان‌پی‌تی» (معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای) در «نیویورک» نسبت به وقوع یک نبرد هسته‌ای در جهان هشدار داد.

به گزارش «فرانس-۲۴» «آنتونیو گوترش» در آغاز نشست کشورهای عضو ان‌پی‌تی هشدار داد که جهان با خطری جنگ هسته‌ای که از زمان اوج جنگ سرد تاکنون دیده نشده، مواجه است و تنها یک اشتباه محاسباتی تا نابودی هسته‌ای فاصله دارد.

گوترش با اشاره به جنگ روسیه در اوکراین و تنش‌ها در شبه جزیره کره و خاورمیانه گفت: «این نشست فرصتی برای تقویت معاهده و مناسب کردن آن برای جهان نگران کننده اطراف ماست.»

این در حالیست که وزیر خارجه آمریکا امروز در سخنرانی کنفرانس ان‌پی‌تی گفت: ایران تمایلی برای بازگشت به توافق هسته‌ای ندارد.

مقام های پیشین دولتی در ایالات متحده هشدار می دهند که بایدن و تیم او در برابر رژیم ملایان ضعیف هستند چرا که می  خواهند به هر قیمتی برجام را زنده کنند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا و مشاور امنیت ملی او جان بولتون دو تن از مقام های عالی رتبه بودند که بایدن را به سستی و ضعف در برابر ملایان متهم نمودند.

بولتون در یک گفتگوی رسانه ای جهان و ایالات متحده را در برابر دو گزینه دانست،نخست تغییر رژیم در ایران یا حمله نظامی و نابودی کامل تاسیسات اتمی در ایران.

مقام های دولت اسرائیل نیز همواره بر این امر تاکید دارند که ایران اتمی را برنمی تابند و به هر اقدام بازدارنده ای در این زمینه دست خواهند زد حتی بصورت یکجانبه و بدون حضور ایالات متحده.