آمریکا از توقیف نفتکش ایران در اندونزی؛استقبال کرد اما  چین نگران شد

خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی سفارت ایالات متحده در اندونزی از استقبال واشنگتن از توقیف نفتکش ایران در آب‌های اندونزی خبر داد.

سخنگوی سفارت ایالات متحده در جاکارتا گفته است : «ما از تلاش گارد ساحلی اندونزی برای مقابله با فعالیت قاچاق دریایی استقبال می‌کنیم».

او افزود واشینگتن همچنین از اقدام برای تضمین استانداردهای سازمان بین‌المللی دریایی در جهت حفظ امنیت و تعهد زیست محیطی حمایت می‌کند.

سه  روز پیش صفحه رسمی توییتر آژانس امنیت دریایی اندونزی خبر داد دو تانکر با نام‌های “ام‌تی هورس” با پرچم ایران و “ام‌تی فری” با پرچم پاناما را در آب‌های پونتیاناک،‌ واقع در استان کالیمانتان غربی این کشور، توقیف کرده است.

سخنگوی این آژانس در ادامه گفته است که  نفتکش ایران در حال انتقال “پنهانی و غیرقانونی” نفت با ۳۶ خدمه ایرانی آن توقیف شده است. نفتکش پانامایی نیز ۲۵ خدمه چینی داشته است.

تخلفات این نفتکش‌ها “نقض حق تردد” در زمینه انتقال سوخت کشتی به کشتی، خاموش کردن سیستم شناسایی خودکار، عدم اهتزاز پرچم ملی و همچنین نشت سوخت اعلام شد.

رویترز در ادامه نوشته است که ایران متهم شده با از کار انداختن سیستم‌های ردیابی در نفتکش‌ها، به دنبال پنهان کردن مقصد فروش نفت خود است. برخی گزارش‌ها از حمل دو میلیون بشکه نفت خام در این نفتکش ایرانی حکایت دارد.

این  آژانس امنیت دریایی گفته است که پس از انتقال نفتکش‌های توقیف‌شده به پایگاه این نهاد در استان ریائو،‌ تحقیقات در مورد آن‌ها آغاز شده است.

این اقدام اندونزی در حالی رخ داده است  که مقام‌های تهران بر سر مساله‌ای مشابه،‌ توقیف نفتکش کره جنوبی از سوی سپاه پاسداران، با سئول در مناقشه به سر می‌برند.

از میان خدمه نفتکش توقیف‌شده کره‌ای،‌ دو نفر از آن‌ها تبعه اندونزی بوده‌اند که جاکارتا در ارتباط با بازداشت آن‌ها یادداشتی اعتراضی به وزارت امور خارجه ایران داده بود.

رویترز در ادامه این خبر آورده است که در این راستا ، وزارت خارجه چین نیز خواستار دریافت جزییاتی درباره وضعیت ۲۵ ملوان و خدمه تبعه کشورش شده که در بازداشت اندونزی به سر می‌برند.

ژائو لیجیان،‌ سخنگوی وزارت خارجه چین، در این زمینه گفته است : «سفارت ما نگرانی‌مان را به اندونزی منتقل کرده است. ما از آن‌ها خواستیم تا شرایط در زمینه ملوانان چینی را در اسرع وقت تایید کنند و به صورت رسمی به ما اطلاع دهند».

پکن همچنین خواستار “منصفانه و مطابق قانون” بودن تحقیقات اندونزی در این زمینه شده است.

در مقابل سخنگوی وزارت خارجه اندونزی به رویترز اعلام کرده “تماس‌های ابتدایی” با چین و ایران صورت گرفته و بحث‌های بیشتر بستگی به نتایج تحقیقات خواهد داشت.

وزارت امور خارجه ایران نیز دو روز پیش  اعلام کرد که  در زمینه توقیف این نفتکش از اندونزی توضیح خواسته است.