آمریکا اعطای پانزده میلیارد دلار پیشنهادی اروپا به ایران را رد کرد، ولی دولت تهران می گوید “ما بودیم که نخواستیم”

شبکه خبری پرس‌تی‌وی، حکومت ایران گزارش داد که تهران   پیشنهاد دریافت وامی ۱۵ میلیارد دلاری از سوی کشورهای اروپایی برای کمک به اقتصاد این کشور در برابر تحریم‌ها را رد کرد

کوتاه مدتی پس از آنکه  ایالات متحده عملا تصمیم اروپاییان برای اعطای اعتبار پانزده میلیارد دلاری به ایران را باطل دانست، رژیم اسلامی ادعا کرد که از ابتدا با پیشنهاد اروپائیان مخالف بوده، و ایران است که این پیشنهاد را رد کرده، و با پاسخ منفی ایالات متحده ارتباطی ندارد.

شبکه خبری پرس‌تی‌وی، حکومت ایران گزارش داد که تهران  پیشنهاد دریافت وامی ۱۵ میلیارد دلاری از سوی کشورهای اروپایی برای کمک به اقتصاد این کشور در برابر تحریم‌ها را رد کرده  وبه علت عملی نکردن اروپا به تعهداتش روز جمعه گام سوم نقض تعهدات برجامی را بر خواهد داشت .

ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، پیشتر گفته بود که  مذاکره درباره ایجاد یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری که ضمانتش درآمد نفتی ایران است، ادامه دارد. این تلاش‌ها در حالی انجام می‌شود که راه‌اندازی این خط منوط به رضایت ایالات متحده آمریکاست.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفته بود  اینکه فرانسه یا اروپا برای انجام اقدامات‌شان نیاز به مجوز از آمریکا دارند قابل فهم است، اما از نظر ما باعث تاسف است.نیاز اروپا به مجوز آمریکا باعث تاسف است.

وی افزود:  پیشنهاد ما اینست که یک خط اعتباری به ضمانت نفت در ازای بازگشت به برجام، امنیت خلیج فارس و آغاز مذاکرات درباره امنیت منطقه و “برنامه هسته‌ای”بعد از سال ۲۰۲۵، ایجاد شود.

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، تلاش دارد که دو کشور ایران و ایالات متحده را بر سر میز مذاکره بکشاند .

عباس عراقچی، معاون وزارت  خارجه ایران، پیشتر گفته بود:  «از نظر جمهوری اسلامی هیچ مذاکره مجددی در خصوص برجام صورت نخواهد گرفت اما اجرای مطلوب برجام می‌تواند موضوع گفت‌وگوها باشد»

وی گفت: در پی تماس‌های تلفنی مکرون با حسن روحانی، تاکید شده که  اروپا یا باید از ایران نفت بخرد و یا معادل فروش نفت را به صورت خط اعتباری، که با درآمدهای نفتی ایران تضمین می‌شود و در حقیقت به نوعی به معنای پیش فروش نفت است، در اختیار ایران قرار دهد.