آمریکا با محکوم کردن خشونت علیه معترضان گفت که کندی اینترنت در ایران را زیرنظر دارد

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، با صدور بیانیه‌ای در ارتباط با کشتار و سرکوب اخیر معترضان توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران و کندی اینترنت، نوشت:

«اعتراضاتی که در ایران با خشکسالی در خوزستان – به دلیل سوء مدیریت و بی توجهی حکومت – شروع شد، اکنون در شهرهای مختلف از جمله تهران، کرج، و تبریز گسترش یافته است. مردم ایران اکنون کانون توجه را نه تنها بر نیازهای برآورده نشده خود، بلکه بر آرزوهای تحقق نیافته شان برای احترام به حقوق بشر نیز متمرکز کرده اند – حقوقی که همه افراد در سراسر جهان شایسته آنها هستند.»

در ادامه این بیاینه آمده است: «مردم ایران حق دارند نارضایتی خود را بیان کنند و دولت خود را مسئول بدانند. اما ما گزارش های آزار دهنده‌ای را دیده‌ایم، مبنی بر شلیک نیروهای امنیتی به معترضان که منجر به مرگ چندین نفر شده است. ما استفاده از خشونت علیه معترضان مسالمت آمیز را محکوم می کنیم. ما از حقوق مردم ایران برای تجمع مسالمت آمیز و بیان عقیده شان بدون ترس از خشونت و بازداشت توسط نیروهای امنیتی،‌ حمایت می‌کنیم. ما همچنین گزارش‌های مربوط به کاهش سرعت اینترنت در منطقه را زیر نظر داریم. ما از دولت ایران می‌خواهیم که به شهروندانش اجازه دهد تا از حق آزادی بیان خود بهره‌مند شوند و آزادانه به اطلاعات از جمله از طریق اینترنت دسترسی پیدا کنند.»