آمریکا: برای پاسداری از امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز، یک نیروی بین المللی برپا می کنیم

یک مقام ارشد در ارتش ایالات متحده گفت که آن کشور اکنون تلاش می کند برای جلوگیری از تعرضات احتمالی سپاه پاسداران به کشتی های بازرگانی در خلیج فارس، یک ارتش ائتلافی با عضویت سربازان چندین کشور منطقه و جهان برپا سازد. فرماندهان سپاس پاسداران در ماه های اخیر بارها تهدید کرده اند که می توانند تنگه هرمز را ببندند و برکشتی ها مسلط شوند.

روز گذشته خبر رسید که یک نفتکش بزرگ بریتانیایی حاضر به عبور از تنگه هرمز نیست و بیم دارد که توسط سپاه پاسداران ربوده شود.

در چند هفته اخیر، دو فقره عملیات خرابکاری در شش نفتکش در حوزه خلیج فارس انجام گرفته است که به حکومت ایران و سپاه پاسداران نصبت داده می شود.

پس از آن که ابرنفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل الطارق توقیف شد، برخی مقامات ارشد حکومت ایران بارها خواستار شده اند که متقابلا یک نفتکش بزرگ بریتانیایی به تسلط نیروهای ایرانی درآید.

روز گذشته خبر رسید که یک ابرنفتکش بریتانیایی از ترس آن که ربوده شود حاضر به عبور از تنگه هرمز نبوده است.

دریاسالار جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده به خبرنگاران گفت که آن کشور اکنون می کوشد یک نیروی ائتلافی با عضویت چند کشور برای حفط امنیت کشتیرانی در خلیج فارس برپا سازد.

یک نماینده مجلس شورای اسلامی در این هفته خواهان آن شد که از کشتی های خارجی هنگام عبور از تنگه هرمز مالیات گرفته شود.

یک فرمانده سپاه پاسداران نیز پیشتر گفته بود که از این پس رزمناوهای آمریکایی برای عبور از تنگه هرمز، باید از ایران اجازه بگیرند و مکالمات به زبان فارسی انجام شود.

هنوز مشخص نیست که چه کشورهایی حاضر خواهند بود همراه با ارتش ایالات متحده یک نیروی مشترک به هدف پاسداری از کشتیرانی ازاد در خلیج فارس برپا سازند.

در حال حاضر ایالات متحده تلاش دیگری را نیز دنبال می کند و آن طرح ایجاد یک نیروی مشترک از ارتش های امیرنشین های عرب و عربستان سعودی، به هدف رویارویی احتمالی با حکومت ایران، در صحنه نظامی می باشد.

ژنرال دانفورد از کشورهایی که ایالات متحده مشغول گفتگو با آن ها برای برپایی نیروی مشترک پاسداری می باشد، نام نبرد، ولی گفت که نیروی مشابهی برای پاسداری از عبور کشتی ها از باب المندب نیز در حال بررسی می باشد.

او گفت که در ظرف ماه های آینده مشخص خواهد شد که چه کشورهایی مایلند در این نیروی مشترک عضویت داشته باشند.