آمریکا بندرچابهار و همچنین صادرات نفتی ایران به افغانستان را از تحریم های وضع شده معاف کرد

بندر چابهار برای هند ارزش اقتصادی بسیار گسترده‌ای دارد زیرا از طریق این بندر هند می‌تواند کالاهای خود را به جمهوری های آسیای میانه صادر کند

در پی اجرایی شدن مرحله دوم تحریم های ایالات متحده مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تصمیم گرفته است که به منظور کمک به توسعه افغانستان و حفظ مسیر ارتباطی جهت ارسال اقلام بشردوستانه به ایران بندر چابهار واقع در جنوب شرقی ایران و طرح توسعه آن را از شمول تحریم‌ها معاف کند.

با اعطای این معافیت طرح توسعه مسیر حمل و نقل دریایی افغانستان از طریق ایران می تواند ادامه داشته باشد.

این طرح که به رهبری هند پیش میرود از جمله شامل احداث خط آهن ارتباطی از بندر چابهار تا افغانستان و یک خط ارتباطی بین زاهدان و مشهد ایران است.

معافیت چابهار به معنی ادامه حمل و نقل صادرات و واردات در ایران به افغانستان از طریق این بندر و همچنین وارد کردن کالاهای غیرنفتی ایران به خصوص اقلام بشردوستانه شامل مواد غذایی دارو و وسایل تجهیزات بهداشتی و پزشکی و مواد کشاورزی می باشد.

روز گذشته برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت که هدف تحریم‌های ایالات متحده تنها تغییر رفتار مخرب حکومت ایران است و داد و ستد های بشردوستانه مانند دارو و غذا را هدف قرار نداده است.

این مقام آمریکایی خطاب به ایرانیان اظهارداشت فارغ از آنچه که  رهبران ایران میگویند ایا لات متحده هیچ‌گاه معاملات بشر دوستانه را  مورد تحریم قرار نداده ایم.

علاوه بر بندر چابهار وزیر خارجه آمریکا فروش مواد نفتی از ایران به افغانستان را مجاز اعلام کرده است.

در چارچوب روابط گسترده و همکاری های دوستانه آمریکا و هند بندر چابهار از تحریم‌های آمریکا مانع شدن بندر چابهار برای هند ارزش اقتصادی بسیار گسترده‌ای دارد زیرا از طریق این بندر هند می‌تواند کالاهای خود را به جمهوری های آسیای میانه صادر کند که به علت مشکلی  که با پاکستان بر سر کشمیر دارد نمی تواند از طریق پاکستان برای رسیدن به بازارهای جمهوری های پیشین شوروی کالا هایش را به مقصد برساند.