“آمریکا به اسد پیشنهاد کرده نیروهای ایرانی را بیرون راند و آمریکائیان خود بیرون میروند”

به نوشته یک روزنامه لبنانی، ایالات متحده گفته است که: حاضر است همه نیروهای خود را از سوریه بیرون برد، ولی به شرط آن که به حضور نظامی رژیم ایران در سوریه به طور کامل پایان داده شود و سپاه قدس و نیروهای دیگر وابسته به رژیم ایران، سوریه را ترک گویند.

این خبر در روزنامه لبنانی “الاخبار” انتشار یافت، ولی هنوز واکنشی درباره آن شنیده نشده است. الاخبار وابسته به محافل حزب الله در لبنان است و ممکن است این گزارش پس از مشورت با حسن نصرالله انتشار یافته باشد. این روزنامه نوشت که ایالات متحده پیشنهاد خود را به طور مستقیم به پرزیدنت بشار اسد ارائه داده است.

گزارش الاخبار در حالی انتشار می یابد که سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع حکومت اسلامی ایران در دو روز گذشته از دمشق دیدن کرد و یک سند همکاری های نظامی و فنی بین ایران و سوریه امضا شد که هدف واقعی آن رسمیت بخشیدن به ادامه حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه باشد – امری که نه تنها اسرائیل و ایالات متحده به شدت با آن مخالفت می ورزند، بلکه دولت روسیه نیز به آن نظر خوشی ندارد.

مقامات رسمی اسرائیل و از جمله شخص نخست وزیر در ماه های اخیر به صراحت گفته اند که با ادامه حکومت بشار اسد در سوریه مخالفتی ندارند و اقدامی علیه باقی ماندن او انجام نخواهند داد. ولی اگر بشار اسد سرنوشت خود را با حکومت ایران گره بزند،  اسرائیل برای برانداختن حکومت او دست به کار خواهد شد.

در گزارش روزنامه الاخبار به پاسخ احتمالی رئیس جمهوری سوریه نسبت به پیشنهاد ایالات متحده اشاره ای نشده است. بعید نیست که رهبران سوریه در دیدار با وزیر دفاع ایران از دمشق، این پیشنهاد ایالات متحده را با او در میان گذاشته باشند.

الاخبار نوشت که مقامات آمریکایی برای ارائه پیشنهاد خود به بشار اسد، شخصا به دمشق رفته بودند، ولی این دیدار به صورت بسیار محرمانه انجام شده است. در این گزارش آمده است که شمار زیادی از محافظین دولت سوریه، اعضای هیات آمریکایی را در دیدار از دمشق محافظت می کردند.

یک روزنامه دیگر به نام “القدس العربی” در گزارشی نوشت که ارتش سوریه سخت بیمناک است که ارتش ایالات متحده خود را برای یک حمله نظامی گسترده به خاک آن کشور آماده می سازد. برخی محافل نظامی سوریه که نخواستند نامشان برده شود، ابراز نگرانی کردند که آمریکا و کشورهای اروپایی امکان حمله نظامی را منتفی نمی دانند و از این رو ارتش سوریه به حال آماده باش کامل در آمده است. کشورهای غربی هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده اند.