آمریکا به دعوت اروپا در نشست ۱+۵ با ایران شرکت می‌کند

خبرگزاری ‏رویترز به نقل از یک مقام بلندپایه آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده حاضر است در صورتی که اروپا بخواهد نشستی میان کشورهای عضو برجام برگزار کند، در نشست ۵+۱ شرکت کند

دولت بایدن این تصمیم را پس از آن اعلام کرد که آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر با همتایان بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی خود درباره توافق هسته‌ای ۲۳ تیر ۱۳۹۴ شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران در وین، که دولت قبلی آمریکا از آن خارج شد، گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در این باره گفته است که  دولت ایالات متحده دعوت نماینده عالی اتحادیه اروپا را برای شرکت در نشست نمایندگان کشورهای عضو گروه ۱+۵ و ایران، جهت بحث درباره حرکت در یک مسیر دیپلماتیک در قبال برنامه هسته‌ای ایران، پذیرفته است.

خبرگزاری رویترز نیز شب گذشته (پنجشنبه)  از قول یک مقام آمریکایی که هویت او را فاش نکرده گزارش داد که ایالات متحده به هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل اطلاع داده است محدودیت‌های دولت قبلی بر سفرهای درون شهری دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک را لغو کرده است

رویترز به نقل از مقامات آمریکایی گفته است  که  اگر حکومت ایران با تعلیق پروتکل الحاقی جلوی بازرسی‌های سریع آژانس انرژی اتمی را بگیرد، این اقدام یک “گام خطرناک” به شمار خواهد آمد.

یک مقام آمریکایی دیگر نیز به رویترز گفته است که  تصور احیای توافق هسته‌ای ایران بدون در نظر گرفتن مسائل منطقه‌ای سخت است.

‏همزمان نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل متحد نیز با انتشار بیانیه ای به پانزده عضو شورای امنیت اطلاع داده است که دولت پرزیدنت بایدت اعلان قبلی دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق مبنی بر راه‌اندازی مکانیزم ماشه و بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران را پس گرفت.

پذیرش دعوت اتحادیه اروپا برای حضور در نشست گروه ۱+۵ و ایران به معنای دیدار مستقیم دوباره نمایندگان ایران و ایالات متحده پس از یک وقفه چند ساله خواهد بود و به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، این تصمیم ایالات متحده یک گام مهم از سوی واشنگتن برای بازسازی و احیای برجام است.

پمپئو وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز در واکنش به پیشنهاد کاخ سفید گفت دولت بایدن در حال پیشروی در مسیری خطرناک است و اتخاذ مدل اروپایی سازش، به ایران تضمین لازم را برای سمت دستیابی به زرادخانه هسته‌ای می‌دهد.