آمریکا به یک کامیون حامل سلاح‌های شبه نطامیان مورد حمایت رژیم ایران در سوریه حمله کرد

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، دو مقام رسمی نظامی عراقی که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که امروز یکشنبه، یک هواپیمای بدون سرنشین ارتش آمریکا، یک دستگاه کامیون را که برای شبه نظامیان مورد حمایت رژیم ایران در شرق سوریه سلاح حمل می‌کرد، هدف قرار داده و نابود کرد. این مقامات گفتند که این حمله، تلفات جانی به همراه نداشته است.

حمله امروز در حالی صورت گرفت که در هفته‌های اخیر، تنش در منطقه بین ارتش آمریکا و شبه نظامیان عراقی مورد حمایت رژیم ایران بالا گرفته است. آمریکایی‌ها شبه نظامیانی را هدف قرار داده‌اند که از پهپاد و راکت برای حمله به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق، استفاده کرده‌اند.

مقامات نظامی عراقی از گفتن نوع سلاح‌هایی که کامیون به همراه داشته است خودداری کردند. آنها گفتند که پهپاد آمریکایی ابتدا یک تیر هشدار دهنده شلیک کرد و پس از آن که راننده از کامیون به بیرون پرید، کامیون با موشک هدف قرار گرفت. آنها گفتند که این کامیون متعلق به «کتائب حزب‌الله» بوده است که در امتداد مرز عراق و سوریه حرکت می‌کرد. کتائب حزب‌الله، یگ گروه مزدور شبه نطامی وابسته به رژیم ایران در عراق است.

هنوز هیچ توضیحی از سوی ارتش آمریکا درباره حمله امروز داده نشده است.

تلویزیون دولتی سوریه نیر خبر این حمله را تایید کرد و گفت “این حمله توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی انجام شده است”. در گزارش تلویزیون سوریه، ادعا شده که این کامیون حامل مواد غذایی بوده است. در این گزارش، کشته نشدن راننده تایید شد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر دربریتانیا که معولا گزارش‌های آن درباره رویدادهای سوریه معتبر محسوب می‌شود، گفت که این کامیون حامل سلاح و مهمات برای یک گروه شبه نظامی عراقی بوده و بلافاصله پس از عبور از مرز عراق مورد حمله قرار گرفت. این منبع برخلاف گقته‌های مقامات عراقی، گفت که راننده کشته شده است.

در ۲۷ ژوئن سال جاری، نیروی هوایی ایالات متحده، به اهدافی در نزدیکی مرز عراق و سوریه حمله کرد که به گفته پنتاگون، تاسیساتی بوده‌اند که گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت رژیم ایران، از آنها برای پشتیبانی از حملات هواپیماهای بدون سرنشین در داخل خاک عراق استفاده می کردند. چهار شبه نظامی در آن حمله کشته شدند.

چند روز بعد، فرمانده کتائب حزب الله قول داد که مقابله به مثل کند و از آن زمان چندین حمله موشکی علیه پایگاههای آمریکایی در سوریه و عراق گزارش شده است.