آمریکا بیست شرکت و بانک ایرانی را مشمول تحریمها کرد

امروز سه شنبه، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه ای،  چند شرکت و بانک ایرانی را تحریم کرد. بنابر این بیانیه ، شرکتها و بانکهای تحریم شده، وابسته به سازمان تعاون بسیج هستند.

دو شرکت مهم صنعتی ایران به نامهای «تراکتور سازی تبریز» و «فولاد مبارکه اصفهان» و همچنین بانکهای ملت، پارسیان، سینا و مهر اقتصاد در لیست تحریمها قرار دارند.

شرکت توسعه معادن روی ایران، موسسه مالی تدبیرگران، شرکت نگین ساحل، گروه تجاری مهر اقتصاد، شرکت مهندسی تکنوتار، موسسه سرمایه گذاری تک تار که سهام مدیریتی توسعه معادن روی ایران را در اختیار دارد، شرکت سرمایه گذاری اندیشه محوران و گروه خودروسازی بهمن، از جمله مهمترین شرکتهای تحریم شده هستند.

وزارت خزانه داری آمریکا، این شرکتها و نهادهای مالی ایرانی را تحت عنوان «تحریمهای ضد تروریستی» در لیست سیاه تحریمها قرار داده است.

آمریکا این شرکتها و بانکها را متهم کرده است که منابع مالی بنیاد تعاون بسیج را که در نقض حقوق بشر دست دارد و کودکان را برای جنگ در سوریه آموزش می دهد،  تامین می کنند.

این تحریمهای جدید، در پی خروج ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران، موسوم به برجام اعمال می شوند.

پرزیدنت دونالد ترامپ در تاریخ  ۱۸ اردیبهشت ۹۷ (هشتم مه ۲۰۱۸) به خروج از برجام و بازگشت تمام تحریمهای تعلیق شده علیه ایران طی دو مرحله فرمان داد.

مرحله اول تحریمها از ششم اوت آغاز شد و دور دوم تحریمها از سیزدهم آبان ماه (۴ نوامبر) اجرایی خواهند شد که شامل تحریمهای فلج کننده نفتی و بانکی خواهد بود.

از زمان خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریمهای جدید، اقتصاد ایران صدمات شدیدی دیده و ارزش ریال، واحد پول ملی ایران، به شدت کاهش یافته است.