آمریکا: حکومت ایران با ارسال سلاح به شبه نظامیان حوثی‌ در یمن ، تلاش بر گسترده تر کردن درگیری ها در منطقه دارد 

در حالی مذاکرات برجامی ادامه دارد  و ممکن است دولت پرزیدنت بایدن با برداشتن برخی از تحریم ها میلیاردها دلار پول به مردم ایران برساند ، سپاه پاسداران،  محموله سلاح غیرقانونی را به نیروهای حوثی ارسال می کند

کریستوفر هانزل، سفیر آمریکا در یمن، با انتشار پیامی در توییتر  تاکید کرد : محموله عظیم اسلحه‌ای که نیروی دریایی آمریکا طی چند روز گذشته در دریای عرب توقیف کرد از سوی حکومت  ایران به شبه نظامیان تروریست حوثی‌ در یمن  ارسال شده بود.

هانزل گفت: «یک بندر ایرانی ایستگاه محموله سلاحی بود که در دریای عرب رهگیری و توقیف شد».

وی افزود:«این سلاح شامل هزاران موشک ضد تانک، تفنگ، صدها مسلسل، اسلحه تک تیرانداز و نارنجک انداز بوده است».

هانزل با اشاره به اینکه این محموله عظیم در حال انتقال به حوثی‌های یمن بود، گفت: « ادامه ارسال سلاح به حوثی‌ها از سوی اسران، درد و رنج مردم یمن را طولانی‌تر و درگیری منطقه‌ای را گسترده‌تر می‌کند».

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، دو روز پیش با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد ایران مبدأ محموله سلاح غیرقانونی کشف و ضبط شده در دریای عرب است.

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا هم به خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گفت:  تحقیقات اولیه نیروی دریایی آمریکا نشان داد که محموله سلاح های توقیف شده در دریای عرب از ایران بوده است.

وی تاکید کرد: با وجود تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه یمن، تهران بار دیگر با مسلح کردن حوثی‌ها در یمن قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض کرده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا، چهارروز پیش اعلام کرد که محموله‌های غیرقانونی اسلحه را از یک کشتی بدون تابعیت در آب بین المللی شمال دریای عرب توقیف کرد.

وزیر اطلاع رسانی یمن هم در این باره گفت: «رژیم ایران با ارسال اسلحه به حوثی‌ها عملا تلاش‌های صلح را تضعیف می‌کند و محموله توقیف شده اسلحه که تهران برای شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی فرستاده تاکیدی است بر ادامه قاچاق سلاح‌های ایرانی به شبه‌نظامیان و استفاده ابزاری از آنان برای اجرای طرح توسعه‌طلبانه، گسترش هرج و مرج و تروریسم در منطقه و تهدید منافع بین‌المللی. رژیم ایران به هدف تشدید جنگ و درگیری در یمن و تضعیف تلاش‌های آتش بس در کشور، تامین شبه‌نظامیان سلاح به موشک‌ها و پهپادها با استفاده از شبکه های قاچاق، را متوقف نکرده است.»