آمریکا حکومت سوریه را مورد تحریم بیشتر قرار داد. ایران اعلام کرد همکاری اقتصادی با سوریه را افزایش می دهد

حکومت اسلامی ایران، با آن که خود در آستانه ورشکستگی اقتصادی قرار دارد، اعلام داشت که خواهان گسترش همکاری های اقتصادی با دولت سوریه می باشد، که نه تنها به علت هشت سال جنگ داخلی، بسیار فقیر شده، بلکه ایالات متحده نیز تحریم های جدیدی علیه حکومت بشار اسد در آن کشور برقرار کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت، رژیم تهران، در عین حال که تحریم های آمریکایی اعلام شده علیه سوریه را محکوم می داند، مصمم است همکاری های مالی و اقتصادی با دولت سوریه را گسترش بخشد.

از هنگام به روی کار آمدن حکومت اسلامی در ایران و آغاز جنگ هشت ساله با عراق، رژیم ایران ده ها میلیارد دلار کمک نقدی و تسلیحاتی در اختیار دولت سوریه قرار داده است. ولی این احتمال بعید نیست که در آینده، تحولاتی در سوریه رخ دهد که موجب قطع کامل نفوذ رژیم ایران در آن کشور گردیده و همه سرمایه گذاری های سنگین را به باد بدهد.

یکی از علل هزینه های کلانی که رژیم ایران در رابطه با سوریه متحمل گردیده، این امید است که بتواند به استقرار نظامی در آن سرزمین دست یابد و از آن جا اسرائیل را مورد حمله نظامی قرار دهد.

با آن که رژیم سوریه سکولار و حتی ضد مذهبی است، رژیم ایران امید دارد که اگر بتواند بر آن کشور مسلط شود، آن را به پایگاهی علیه کشورهای اهل تسنن مبدل سازد.

احتمال میرود که این ابراز آمادگی رژیم ایران برای گسترش مناسبات اقتصادی با سوریه، یک نمایش باشد. زیرا بعید است که حکومت ایران، با توجه به آن که خود، به سختی با مشکلات اقتصادی دست و پا می زند، بتواند کمک های مالی قابل توجهی در اختیار سوریه بگذارد.

حکومت کنونی در سوریه، به علت جنایاتی که علیه مردم آن کشور مرتکب گردیده، از جانب اتحادیه اروپا نیز مورد تحریم قرار گرفته است و به همین علت بود که یک نفتکش حامل نفت ایران برای سوریه، در تنگه جبل الطارق هنگام ورود به دریای مدیترانه، برای چند هفته توقیف شد.

تحریم های جدیدی که ایالات متحده علیه سوریه اعلام کرده، همه نهادها و سازمان هایی را نیز که از رژیم کنونی دمشق جانبداری کرده و با آن همکاری دارند، شامل می گردد.

تحریم های جدید آمریکایی “قانون سزار” نام گرفته و هدف آن است که از طریق افزایش فشارهای اقتصادی، دولت دمشق را ناچار سازد کشتار شهروندان را متوقف سازد و به خواست مردم گردن نهد و کرسی قدرت را ترک گوید.