آمریکا: درباره اقدام احتمالی اسرائیل برای ضمیمه کردن آبادی ها در کرانه، بررسی نکرده ایم

یکی از صدها آبادی اسرائیلی نشین در کرانه باختری

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش برده شود، اعلام کرد که مساله آینده سیاسی کرانه باختری رود اردن، مورد بحث نهادهای سیاسی آن کشور قرار ندارد و تصمیمی در این باره گرفته نشده است. این سخنان در پاسخ به گزارش هایی است که به موجب آن ها، دولت پرزیدنت ترامپ ممکن است در آینده ای نه چندان دور با ضمیمه کردن شماری از آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری به خاک اسرائیل، موافقت کند. این گزارش ها با واکنش خشم آلود مقامات حکومت خودگردان فلسطینی در رام الله روبرو شده است.

دیوید فریدمن، سفیر ایالات متحده در اسرائیل، روز گذشته (شنبه) در مصاحبه ای با روزنامه نیویورک تایمز گفته بود که در شرائط معینی، اسرائیل حق دارد بخش از کرانه باختری را که شمار زیادی از آبادی های اسرائیلی نشین در آن برپا شده، به خاک خود ضمیمه کند. این سخنان در رسانه های اسرائیلی بازتاب گسترده ای داشت و این انتظار را در محافل سیاسی راستگرای اسرائیل به وجود آورد که ممکن است دولت واشنگتن چنین اقدامی را بپذیرد و با آن مخالفت نکند.

ولی امروز (یکشنبه) در واشنگتن، از قول یک مقام آمریکایی که نامش برده نشد، اعلام گردید که ایالات متحده هیچ تصمیمی در این زمینه ندارد و اصولا چنین بحث و بررسی در وزارت خارجه آن کشور و یا هر نهاد دیگری صورت نگرفته است.

صائب عریقات مسؤول مذاکرات صلح فلسطینی ها با اسرائیل، در اظهاراتی در رام الله، ابراز خشم کرد و مشاوران نزدیک پرزیدنت ترامپ را متهم ساخت که آن ها می خواهند سرزمین های فلسطینی را به طور کامل به اسرائیل هدیه کنند تا برپایی کشور مستقل فلسطینی کاملا منتفی شود.

دیوید فریدمن (راست) سفیر ایالات متحده در اسرائیل، در کنار بنیامین نتانیاهو

دیوید فریدمن، سفیر ایالات متحده در اسرائیل، با جناح راستگرای اسرائیل روابط خوبی دارد و در گذشته نیز چند بار از حق اسرائیلیان بر کرانه باختری سخن گفته بود. در گذشته دور، این سرزمین بخشی از حکومت یهود محسوب می شده و چند آرامگاه مقدسین یهود نیز در آن جا وجود دارد.

دولت های اسرائیل در ظرف نیم قرنی که از تسلط اسرائیل بر کرانه، به دنبال جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ می گذرد، صدها آبادی جدید در کرانه باختری برپا ساخته که بخش اعظم آن ها در نزدیکی مرز اسرائیل و در یک مجتمع قرار دارد و بخش دیگری، در سراسر کرانه باختری پراکنده است.

برخی از سیاستمداران اسرائیل در ماه های اخیر گفته اند: اکنون که دولت پرزیدنت ترامپ شهر باستانی اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته و سفارتخانه ایالات متحده به اورشلیم انتقال یافته، و پس از آن که رئیس جمهوری ایالات متحده حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان را مورد تائید قرار داده، هنگام آن است که برای ضمیمه ساختن آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری نیز اقدام شود.

سخنگوی حکومت خود گردان فلسطینی در رام الله، ابراهیم مِلحِم به خبرنگاران گفت که سخنان فریدمن ثابت می کند که او و جارِد کوشنر داماد پرزیدنت ترامپ و همچنین جیسون گرین بلات فرستاده صلح ایالات متحده، همگی قصد دارد سرزمین فلسطین را به اسرائیلیان واگذار کنند.

صائب عریقات سرپرس صلح فلسطینی – اسرائیلی در حکومت خودگردان در رام الله