آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم شد

وزیر خارجه ایالات متحده  در نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی تمدید تسلیحاتی ایران، پایان دادن به این تحریم‌ها را «خیانت به رسالت سازمان ملل» دانست.

مایک پومپئو در این نشست که به صورت مجازی برگزار گردید  از این نهاد خواست که با تمدید این تحریم‌ها در جهت «برقراری صلح و امنیت بین‌المللی» گام بردارد.

وی هشدار داد اگر شورای امنیت نتواند تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند، تهران می‌تواند با خرید جنگنده از روسیه، به روز کردن و توسعه ناوگان زیردریایی خود و تجهیز گروه‌های وابسته به این کشور «شمشیر داموکلس را بر فراز امنیت اقتصادی خاورمیانه نگه دارد».

برایان هوک دیروز طی سفرهای کوتاهی که به عربستان سعودی داشت در این کشور اعلام نمود که ایالات متحده و عربستان خواستار تمدید تحریم های تسلیحاتی بر علیه رژیم هستند.

وی همچنین پس از عربستان امروز در دیدار خود از اسرائیل بار دیگر در جلسه ای با نخست وزیر اسرائیل گفت:تحریم تسلیحاتی رژیم اسلامی تمدید خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو، با تقدیر از تلاش‌های واشنگتن در شورای امنیت سازمان ملل با هدف تحریم نامحدود تسلیحاتی ایران، خواهان تحریم‌های بیشتر علیه ایران شد.

پمپیو در جلسه مجازی شورای امنیت گفت: ایران همچنین قادر خواهد بود تا به یک «تاجر سرکش اسلحه تبدیل شود که با تامین اسلحه به درگیری‌ها در ونزوئلا، سوریه و افغانستان دامن می‌زند».

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که در پی توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران به تصویب رسید، تحریم تسلیحاتی ایران روز ۲۷ مهر امسال به پایان می‌رسد، اما آمریکا کارزاری با هدف تمدید این تحریم‌ها به راه انداخته است.

وزیر خارجه ایالات متحده در اظهارات  خود تاکید کرد که حکومت ایران «یک دموکراسی پاسخ‌گو مانند استرالیا و هند نیست و ما هم‌اکنون می‌دانیم که اگر تهران قدرت خرید تسلیحات بیشتر را داشته باشد، چه کار خواهد کرد».

به گفته او، ایران سلاح‌های پیشرفته‌تری در اختیار گروه‌های شبه‌نظامی حماس، حزب‌الله لبنان و شورشیان حوثی در یمن خواهد داد و در دریا نیز با زیردریایی‌های خود «بیش از پیش امنیت کشتی‌رانی بین‌المللی و آزادی رفت‌وآمد در تنگه هرمز، خلیج فارس و دریای عرب را تهدید خواهد کرد».

مقامات آمریکا طی هفته‌های اخیر مذاکرات گسترده‌ای با قدرت‌های اروپایی داشته‌اند تا حمایت آنها را از قطعنامه پیشنهادی خود برای تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران جلب کنند.

سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان که از طرفین توافق هسته‌ای با ایران هستند می‌گویند که همچنان خود را متعهد به این توافق می‌دانند، اما این کشورها به تازگی با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کرده‌اند که تحریم اروپایی صادرات اسلحه و تکنولوژی ساخت موشک به ایران تا سال ۲۰۲۳ ادامه دارد.

به گفته آنها، «برچیده شدن این تحریم‌ها پیامدهای اساسی برای امنیت و ثبات منطقه دارد».

مایک پومپئو نیز در نشست شورای امنیت سازمان ملل از این تصمیم اروپایی‌ها استقبال کرد و گفت: این تنها آمریکا نیست که چنین خواسته‌ای دارد بلکه «کشورهای منطقه از اسرائیل گرفته تا خلیج فارس و کشورهای خاورمیانه همه یکصدا می‌خواهند که تحریم تسلیحاتی ایران تمدید شود».

این در حالی است که چین و روسیه اعلام کرده‌اند از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران حمایت نمی‌کنند و هر دو این کشورها هم در شورای امنیت سازمان ملل از حق وتو برخوردارند.

از سویی حسن روحانی، تلاش آمریکا را «توطئه» نامیده و گفته که ایران از از چهار کشور عضو دائم شورای امنیت «و مخصوصاً از دو کشور دوست خود، یعنی روسیه و چین،» توقع دارد به خاطر توافق هسته‌ای در برابر آن بایستند.