آمریکا در پی حمله مرگبار کابل، به داعش خراسان حمله کرد

ارتش آمریکا شامگاه جمعه (دیشب)، به تلافی انفجار انتحاری در فرودگاه کابل که منجر به مرگ ۱۷۰ تن از جمله ۱۳ سرباز آمریکایی شد، با یک هواپیمای بدون سرنشین، “طراح” حملات داعش در ولایت ننگرهار واقع در شرق افغانستان را هدف قرار داد.

جو بایدن روز پنجشنبه (دو روز پیش) وعده داده بود که ایالات متحده عاملان این حمله را تعقیب خواهد کرد و گفت که به پنتاگون دستور داده است تا برنامه هایی را برای حمله به عاملان انفجار مرگبار فرودگاه کابل برنامه ریزی کند.

سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، گفت که این حمله در ولایت ننگرهار، در شرق کابل و هم مرز با پاکستان صورت گرفته است.

در بیانیه ارتش آمریکا آمده است: «نشانه‌های اولیه حاکی از آن است که ما فرد هدف قرارداده شده را به هلاکت رسانده‌ایم. از تلفات غیرنظامیان خبری نداریم».

البته در بیانیه ارتش به طور مشخص اشاره نشده که آیا فرد “به هلاکت رسیده” با حمله به فرودگاه کابل مرتبط بوده است یا خیر.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت که این حمله علیه شبه نظامیان داعش صورت گرفت که در حال برنامه ریزی برای حملات آینده بودند.

به گفته این مقام، یک هواپیمای بدون سرنشین که از یک پایگاه در خاورمیانه پرواز کرد، به خودرویی که حامل شخص کشته شده و یک همراه او  بود، حمله کرد. به گفته این مقام، هر دو عضو داعش کشته شدند.

داعش خراسان (داعش -کی)، متشکل از شبه نظامیانی است که قبلا با نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق جنگیده‌اند. این گروه تروریستی، حمله خونین روز پنجشنبه در فرودگاه کابل را بر عهده گرفته است.

علاوه بر ۱۳ نیروی آمریکایی کشته شده در این حمله انتحاری، ۱۸ مجروح نیز برای درمان به پایگاه نظامی آمریکا در آلمان منتقل شدند.

تقریبا ۵،۰۰۰ سرباز آمریکایی در فرودگاه کابل حضور دارند که به تخلیه شهروندان آمریکایی، افغان‌های در معرض خطر و سایر متحدین آمریکا کمک می‌کنند.

حمله روز پنجشنبه، اولین تلفات نظامی ایالات متحده در افغانستان از فوریه ۲۰۲۰ بود و مرگبارترین حادثه برای نیروهای آمریکایی در یک دهه گذشته به حساب می‌آید.

بایدن روز پنجشنبه در سخنان خود در کاخ سفید گفت: «ما نه می‌بخشیم و نه فراموش می‌کنیم. ما شما را شکار می کنیم و از شما تاوان می‌گیریم».

بایدن که به خاطر خروج فاجعه بار و خونین آمریکا از افعانستان، به شدت از همه سو تحت انتقاد و فشار قرار دارد، از نحوه برخورد با جدی‌ترین بحران سیاست خارجی خود دفاع کرد و گفت که مسئولیت آن‌چه را که در افغانستان روی داده است، می‌پذیرد.

بنابر گزارش‌ها، نیروهای آمریکایی در کابل منتظر حمله دیگری از سوی شبه نظامیان داعش هستند. اواخر روز جمعه (دیروز) سفارت آمریکا هشدار داد که آمریکایی‌ها به دلیل تهدیدهای امنیتی از حرکت به سمت فرودگاه خودداری کنند و کسانی که دراطراف فرودگاه هستند، باید فورا آنجا را ترک کنند.