آمریکا: شورای امنیت باید ایران را وادار کند که به تعهدات بین المللی پایبند شود

کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل، حکومت ایران را بزرگ‌ترین تهدید برای صلح و ثبات در خاورمیانه خواند و از شورای امنیت خواست حکومت اسلامی  را وادار کند که به تعهدات بین‌المللی خود پاسخگو شود.

کرفت کرفت در ادامه افزود: «از نظر آمریکا ایران بزرگ‌ترین تهدید برای صلح و امنیت خاورمیانه است. می‌دانیم اگر کشورها در رویارویی با ایران در کنار هم بایستند، جهان جای امن‌تری خواهد شد».

او گفت: «امروز ما با گستره کامل فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران مواجه هستیم که حمایت از گروه‌های تروریستی و نیابتی و توسعه موشک‌های بالستیک برخلاف نظر شورای امنیت را در برمی‌گیرد».

نماینده آمریکا در سازمان ملل با اشاره به سازوکار پیشنهادی روسیه برای گسترش ثبات در منطقه خلیج فارس گفت: «راه حل بسیار ساده‌تر است. این شورا صرفا باید شهامت پیدا کند تا ایران را نسبت به تعهدات بین‌المللی خود پاسخگو کند و این یک واقعیت است که ایران نه در ظاهر و نه در باطن از تصمیم‌های این شورا پیروی نمی‌کند.»

کرفت افزود: حکومت ایران از حوثی‌های یمن، حزب‌الله لبنان، رژیم بشار اسد و گروه‌های شبه‌نظامی در سوریه و عراق حمایت می کند و همین  اقدامات حکومت اسلامی باعث شده امنیت، ثبات و رفاه این کشورها در سال‌های اخیر از بین برود.

او گفت: «ایران در عراق از شبه‌نظامیانی حمایت می‌کند که مسئول کشتار تظاهرات کنندگان صلح‌آمیزعراقی، فعالان جامعه مدنی و اصحاب رسانه‌ها در این کشور هستند. شبه نظامیان مورد حمایت ایران مراکز دیپلماتیک آمریکا و جاهای دیگر را هدف قرار می‌دهند و با این کار جان دیپلمات‌های آمریکایی و غیرنظامیان عراقی را تهدید کرده و توانایی آمریکا در کمک به دولت عراق را به مخاطره می‌اندازند.»

سفیر آمریکا در ادامه گفت: «تا زمانی‌که ایران و سایرین به حمایت از فعالیت‌های تروریستی حماس و جهاد اسلامی ادامه می‌دهند، تلاش‌های صادقانه ما برای کمک به اسرائیل و فلسطین در رسیدن به صلح و آینده‌ای بهتر با ترور به خطر می‌افتد و تحت‌الشعاع خشونت و مناقشه‌های بی‌معنا و بی‌پایان قرار می‌گیرد».

کرفت تاکید کرد ما  آماده‌ایم با ایران به پای میز مذاکره بیاییم و با آنها به یک توافق جامع برسیم».

سفیر آمریکا در سازمان ملل همچنین در توییتی با اشاره به صحبت‌های محمدجواد ظریف، در شورای امنیت در مورد لزوم تلاش کشورهای جهان برای برقراری صلح و ثبات گفت: «اگر ظریف واقعا راست می‌گفت، ایران حمایت خود را از بازیگران غیردولتی متوقف کرده و از وظایفش پیروی می‌کرد».