آمریکا شکایت ایران از این کشور در دیوان بین المللی را بی اساس خواند

به دنبال شکایت جمهوری اسلامی از آمریکا به دادگاه بین المللی لاهه  به خاطر وضع تحریم ها یک جانبه علیه ایران یک مقام وزارت کشور ایالات متحده آمریکا این شکایت را بی اساس خواند.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری رویترز این مقام وزارت کشور که نخواست نامش فاش شود گفت: در مورد جزئیات نمی‌توانیم نظری  بدهیم اما درخواست ایران بی اساس است و ما در نظر داریم در دیوان بین‌المللی دادگستری با قدرت تمام از ایالات متحده دفاع کنیم.

دیوان بین‌المللی دادگستری سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که: جمهوری اسلامی از ایالات متحده نزد این دیوان شکایت کرده است.

در این امده است که تهران مدعی است که واشنگتن با وضع تحریم‌های یکجانبه علیه ایران وپیمان مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی را زیرپا گذاشته است.

این پیمان اوت ۱۹۵۵ میان دو کشور امضا و ژوئن ۱۹۵۷ اجرایی شد.

به گفته این بیانیه ایران خواستار لغو تحریم ها و تهدیدهای آمریکا و همچنین دریافت غرامت از ایالات متحد شده است.

رویترز گزارش کرده است که: ایران همچنین از این دیوان خواسته است تا در حالی که پرونده روند قانونی خود را طی می‌کند طی حکمی ایالات متحده را ملزم به لغو موقت تحریم‌ها کند.

آمریکا ۱۸ اردیبهشت از برجام خارج شد و در پی آن برایان هوک مدیر سیاستگذاری وزارت امور خارجه آمریکا ۱۱ تیرماه اعلام کرد دور جدید تحریم های شدید علیه ایران از ۱۳ مرداد و بخش بعدی آن از ۱۳ آبان اجرا می‌شود و تلاش خواهد شد که صادرات نفت ایران به صفر برسد.