آمریکا میگوید:ایران در مانور دریایی خود یک موشک کوتاه برد ضد ناو  را درتنگه هرمز آزمایش کرده است

آزمایش موشک بالستیک فاتح ۱۱۰  در جریان مانور دریایی سپاه پاسداران در آبهای خلیج فارس و تنگه هرمز

یک مقام آمریکایی روز جمعه ۱۹مرداد به رویترز گفته است: ایران در مانور دریایی اخیر خود یک موشک کوتاه برد ضد ناو  را در منطقه تنگه هرمز آزمایش کرده است.

پیش از این یک فرمانده ارشد ارتش  آمریکا گفته بود: مانور دریایی ایران که در آن بیش از یکصد قایق در اطراف تنگه هرمز شرکت داشتند پیامی به ایالات متحده بود به خاطره از سرگیری تحریم های اقتصادی بر علیه جمهوری اسلامی.

گفته می‌شود مانور نظامی و دریایی  سپاه پاسداران روز ۱۱ مرداد آغاز شدو یک مقام سپاه  ۱۴ مرداد ماه از پایان یافتن این مانور خبر داد.

شبکه خبری فاکس‌نیوزنیز  به نقل از سه مقام مقام آمریکایی اعلام کرد: ایران برای  نخستین بار در یک سال گذشته یک موشک بالستیک آزمایش کرده است.

شبکه فاکس نیوزمی‌گوید آزمایش موشک بالستیک فاتح ۱۱۰  در جریان مانور دریایی سپاه پاسداران در آبهای خلیج فارس و تنگه هرمز انجام داده است.

فاکس نیوز اضافه کرده است:به رغم این که ابتدا این ارتش آمریکا بود که خبر برگزاری مانور دریایی ایران را اعلام کرد اما تاکنون گزارشی درباره اقدام سپاه ایران در شلیک موشک از پایگاه خود بندر جاسک  منتشر نشده بود.

این گزارش می‌افزاید شلیک این موشک توسط ماهواره های جاسوسی آمریکا ردیابی شده است.

این مقام آمریکایی به فاکس نیوز گفته است: موشک ضدکشتی فاتح ۱۱۰ مسیری بیش از صد مایل را طی  کرد و در یک منطقه بیابانی ایران فرود آمد.

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به فاکس گفته است: این موشک ساحل به ساحل بوده است.

این مقام آمریکایی اضافه کرده است به  هنگام آزمایش این موشک توسط سپاه پاسداران هیچ کشتی آمریکایی در نزدیکی  این محل حضور نداشته یا در معرض خطرنبوده است.

فاکس نیوز  می گوید: سخنگوی پنتاگون حاضر  نشده درباره این آزمایش موشک بالستیک توسط ایران اظهار نظر کند.

رییس فرماندهی مرکزی آمریکا به  خبرنگاران گفته بود که: ایران با  مانور دریایی خود قصد داشت پس از تهدید رئیس جمهوری امت اسلامی به بستن تنگه هرمز قابلیت های نظامی خود را به نمایش بگذارد.

رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا افزود:  ایران توانایی کارگزاری مینهای دریایی و قایق‌های انفجاری را در این آبراهه پرتردد دارد ولی ایالات متحده و متحدانش برای مقابله با چنین احتمالی همیشه آماده است.

به گفته مفسران آزمایش این موشک بالستیک که شکار کردنش نیز مشکل است می تواند تهدیدی جدی برای آمریکا محسوب شود. حکومت جمهوری اسلامی با انجام دادن این آزمایش گام  دیگری در جهت جنگ احتمالی با آمریکا برداشته است.