آمریکا می گوید: ایالات متحده معافیت از تحریم های ایران را برای برخی از کشورها مورد بررسی قرار خواهد داد

استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا می گوید: ایالات متحده صدور معافیت از تحریم های ایران را برای برخی از کشورهای معین مورد بررسی قرار خواهد داد.

به گزارش رویترز وزیر خزانه‌داری آمریکا تصریح کرد که: صدور چنین معافیت هایی در راستای جلوگیری از بروز اخلال در بازارهای جهانی نفت خواهد بود.

مینوچین  گفته است: ما می خواهیم کشورها خرید نفت از ایران را به صفر برسانند اما اگر آنها نتوانند یک شبه این کار را انجام دهند ما استثناهایی قایل خواهیم شد.

رویترز می‌نویسد استیو منوچین  این اظهارات را روز جمعه بیان کرده بود اما روز خبرنگاران  روز دوشنبه اجازه یافتند این سخنان را منتشر کنند.

این خبرگزاری می افزاید: وزیر خزانه‌داری آمریکا این اظهارات را در راستای اصلاح سخنان دیگر مقام‌های آمریکایی مطرح کرده است که گفته بودند: هیچگونه معافیتی برای تحریم های نفتی ایران صادر نخواهد شد.

به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته ای ۶ قدرت جهانی ایران ( برجام) در اردیبهشت‌ماه مدیر سیاستگذاری وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که: دور جدید تحریم های شدید علیه جمهوری اسلامی از ۱۳ مرداد و بخش بعدی آن از ۱۳ آبان اجرا می‌شود و تلاش خواهد شد که صادرات نفت ایران به صفر برسد.

در همین حال گزارش‌ها حاکیست که مقام‌های آمریکایی قرار است این هفته با مقام های هند در خصوص تحریم‌های نفتی ایران گفت و گو کنند.

آندرو لیپو رئیس  یک شرکت نفتی در هوستون تکزاس به رویترز  گفته است: احتمالاً هند از آمریکا خواهد خواست تا عرضه کافی در بازار جهانی نفت را تضمین کندو

آندرو لیپو اضافه کرده است که: ایران روزانه بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت صادر میکند که نیمی از آن را چین و هند میخرند بنابراین همراه داشتن هند در جریان تحریم ها علیه ایران برای آمریکا بسیار مهم است.

در همین زمینه عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه حکومت اسلامی برای گفتگو با مقام‌های هند در خصوص روابط دو کشور به دهلی‌نو سفر کرده است.