آمریکا: خلع سلاح اتمی کره شمالی، باید حداکثر تا ۱۸ ماه دیگر عملی شود

ایالات متحده با تعیین یک مهلت نهایی، اعلام کرده که برنامه خلعِ سلاح اتمی کره شمالی، باید حداکثر تا هیجده ماه دیگر عملی شود.

ایالات متحده بیم دارد که رهبر کره شمالی در صدد براید این روند را تا آن جا که ممکن است طولانی تر سازد. ولی آن چه  که باید کیم جُونگ اون را ترغیب کند که هرچه زودتر خلع سلاح اتمی را عملی سازد، سیاست صریح و روشن ایالات متحده است که می گوید تا هنگامی که برنامه برچیدن جنگ افزار هسته ای به طور کامل عملی نشده، تحریم های اقتصادی ایالات متحده علیه کره شمالی برچیده نخواهد شد.

انتظار می رود که گفتگوهای اتمی بین کره شمالی و مقامات ارشد آمریکایی هفته آینده آغاز شود. ولی مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده می گوید که هنوز تا رسیدن به هدف، راه بسیار درازی در پیش است.

پمپئو به کره جنوبی رفته تا ایتدا سران آن کشور ار شیوه کار ایالات متحده در برابر کره شمالی آگاه سازد و با آن ها به رایزنی بپردازد.

با توجه به آن که اوضاع اقتصادی در کره شمالی بسیار بحرانی است و آن کشور به طور فوری به کمک های مالی و مادی نیاز دارد، ممکن است سیاست آمریکا موجب شود که کیم جونگ اون به ترفند بازی روی نیاورد و مساله اتمی را هرچه زودتر حل کند تا بتواند به آغوش جامعه جهانی باز گردد و مردم خود را از فقر و گرسنگی و بیکاری نجات دهد.