آمریکا و بریتانیا خواهان دریافت تجربیات جنگنده اف – ۳۵ در نیروی هوایی اسرائیل، هنگام بمباران مواضع سپاه قدس در سوریه هستند

آمریکا و بریتانیا خواهان دریافت تجربیات جنگنده اف – ۳۵ در نیروی هوایی اسرائیل، هنگام بمباران مواضع سپاه قدس در سوریه هستند

در همان حال که احتمال بروز جنگ در خاورمیانه، افکار عمومی منطقه و جهان را به خود مشغول داشته، نمونه دیگری از همکاری های نظامی اسرائیل با کشورهای غربی، که در نهایت ممکن است علیه حکومت اسلامی ایران باشد، افشا گردید و آن دعوت از جانب بریتانیا و ایالات متحده به اسرائیل است که جنگنده های اف – ۳۵ خود را در رزمایش مشترک آمریکایی – بریتانیایی شرکت دهد.

اسرائیل یکی از معدود کشورهای جهان می باشد که به مدرن ترین جنگنده جهانی، ساخت ایالات متحده مجهز شده و تجربیاتی در زمینه پرواز دادن آن به دست آورده که می تواند برای ارتش های دیگر بسیار با ارزش باشد.

اف – ۳۵ پرقدرت ترین هواپیمای جنگی جهان است که رادار گریز می باشد و ردیابی آن بسیار دشوار است. در گزارش های پیشین از قول کارشناسان نظامی گفته شده بود که اسرائیل شیوه هایی یافته که حتی سامانه ضد هواپیمای ساخت روسیه، موسوم به اس سیصد و اس چهارصد نیز در برابر مانورهای این جنگنده خنثی می شوند.

اکنون ارتش های ایالات متحده و بریتانیا بسیار مایلند که اسرائیل آن ها را در این دستاورد علمی و نظامی خود سهیم سازد.

اسرائیل معمولا پس از خرید هواپیماهای جنگی از ایالات متحده، دستگاه های الکترونی ساخت خویش را به آن ها می افزاید که بر قدرت رزمی هواپیما به نحو چشمگیری می افزاید. این گونه ابزارها بسیار محرمانه است و اسرائیل مایل نیست آن ها را در اختیار کشورهای دیگر نیز قرار دهد.

مقامات نظامی آمریکایی می گویند که اسرائیل نخستین کشور جهان است که جنگنده های اف -۳۵ را در صحنه نبرد عملا آزمایش کرده و این امر می تواند برای ارتش های دیگری نیز که به اف – ۳۵ مجهز هستند، بسیار مهم و ارزشمند باشد.

آگاهان نظامی می گویند که اسرائیل چنار بار اف – ۳۵ را در جریان حمله به تاسیسات نظامی سپاه قدس در سوریه به کار انداخته و توانسته است به آسانی از آسیب سامانه های ضدموشکی سوریه در امان بماند.

مانور مشترک هوایی اسرائیل با ارتش های ایالات متحده و بریتانیا، در ماه نوامبر آینده برگزار خواهد شد. این نخستین رزمایش بین المللی با شرکت جنگنده های رادار گریز از نوع اف – ۳۵ خواهد بود.

منابع خبری گفتند که قرار است در هفته های آینده، یک رزمایش هوایی مهم دیگر، این بار در اسرائیل برگزار شود که هواپیماهای جنگی ارتش های ایتالیا، ایالات متحده، یونان آلمان و چند کشور دیگر نیز در آن شرکت خواهند کرد. اسرائیل در این رزمایش نیز جنگنده های اف – ۳۵ خود را شرکت می دهد. هواپیماهای کشورهایی که در این رزمایش شرکت خواهند کرد، در روزهای آینده در فرودگاه های نظامی اسرائیل فرود خواهند آمد.

2 دیدگاه‌

  1. ایران توان نظامی هوایی مناسبی ندارد. فقط یک هواپیمای جدید کپی کرده از اف ۵ شصت سال پیش آمریکا که به آن هم خیلی افتخار میکند. برای نابودی غده سرطانی آخوندیسم در منطقه همکاریهای نظامی و اطلاعاتی دقیق باید مد نظر سران کشورهای آسیب دیده از رژیم پلید و تروریسم ایران قرارگیرد.

  2. هواپیماهای ایران آنقدر قدیمی هستند که هیچ خطر جدی تلقی نمی شوند ، ولی بایستی فقط مراقب پدافند سنتی ایران بود مثل موشکهای سهند ، راپییر و یا استینگر که هیچ کدام به رادار احتیاج نداره .

Comments are closed.