آمریکا و عربستان سعودی به هدف جلوگیری از  اقدامات تروریستی حکومت ایران در منطقه با یکدیگر گفتگو کردند 

کاخ سفید با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که پرزیدنت جو بایدن در تماسی تلفنی با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، در مورد حقوق‌بشر، روابط دو جانبه و مسائل امنیتی خاورمیانه، از جمله اقدامات ایران در منطقه، گفت‌وگو کردند.

در این بیانیه امده است که  دو طرف در این تماس امنیت منطقه‌ای، از جمله‌های تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ یمن و تعهد ایالات متحده به حمایت از عربستان سعودی در دفاع از مرزهایش در برابر “حمله‌های گروه‌های مرتبط با ایران” را مورد بررسی قرار دادند.

گفته شده است که پرزیدنت بایدن با استقبال از اقدام ریاض در آزاد کردن لجین الهذلول، فعال سعودی حقوق زنان، بر اهمیت حقوق‌بشر و حاکمیت قانون تاکید کرده و گفته است که برای تقویت و شفاف‌سازی روابط ریاض و واشنگتن تلاش خواهد کرد.

همزمان وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد:  آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، در تماس با همتای سعودی خود فیصل بن فرحان در مورد «اهمیت پیشرفت عربستان سعودی در زمینه حقوق بشر، از جمله از طریق اصلاحات قضایی و قانونی، با یکدیگر تبادل نظر کردند.

در این بیانیه آمده است :  بلینکن بر تعهد آمریکا به همکاری برای پایان دادن به جنگ یمن، تقویت امنیت منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم و توسعه اقتصادی تاکید کرده است .

پنتاگون نیز هفته گذشته، اعلام کرد لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در تماسی تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی، گفت: «ایالات متحده و عربستان سعودی برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران و شکست افراط‌گرایی خشن در منطقه تعهدی مشترک دارند».

در این بیانه امده که عربستان که از مخالفان توافق هسته‌ای حکومت ایران است از دولت بایدن خواسته در هر توافق احتمالی با ایران موضع کشورهای منطقه نیز در نظر گرفته شود.

در همین راستا، دولت بایدن نیز گفته است که  توافق هسته‌ای با ایران حداقل مطالبات ایالات متحده است و تاکید کرده واشینگتن از چنین توافقی برای رسیدگی به سایر نگرانی‌های مربوط به جمهوری اسلامی، از جمله برنامه موشک‌های بالستیک و حمایت ایران از تروریسم در منطقه، استفاده خواهد کرد.