آمریکا و هند در حال مذاکرات بسیاردقیق درباره توقف واردات نفت از جمهوری اسلامی هستند

مقامات وزارت امور خارجه آمریکا و هند در حال مذاکرات بسیاردقیق درباره توقف واردات نفت از جمهوری اسلامی هستند.

به گزارش هندوستان تایمز یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۶ سپتامبر گفت ایالات متحده و هند مشغول گفتگو های بسیار دقیقی درباره درخواست واشنگتن برای متوقف کردن کامل واردات نفت هند از جمهوری اسلامی هستند.

جمهوری اسلامی در مقابل برای جذب خریداران شرکت های نفتی هند شرایط اعتباری گسترده و حمل و نقل تقریباً رایگان را پیشنهاد کرده است.

یکی از مقامات هندی ماه گذشته به رویترز گفته بود هند واردات نفت ایران را متوقف  نخواهد کرد اما پس از نشست سالانه وزرای امور خارجه و وزارت دفاع دو کشور مایک پمپئو و جیمز متیس از آمریکا و سوشما سواراج  هندوستان در هفته جاری استراتژی نهایی خود را در مورد خرید نفت خام از جمهوری اسلامی مشخص خواهد کرد.

رویترز در هفته گذشته خبر داد که هند در راستای تمایلات دهلی نو برای خرید نفت ایران به پالایشگاه‌های دولتی اجازه استفاده از تانکرها و پوشش بیمه ای ایران را داده است زیرا شرکت های حمل و نقل غربی و هندی با نزدیک شدن به مهلت ۴ نوامبر عملیات مربوط به جمهوری اسلامی را پایان داده اند.

با این وجود در ماه گذشته به دلیل انتظار پالایشگاه ها برای کسب اجازه دولت برای خرید با استفاده از تانکر ها و پوشش بیمه‌ای ایران واردات نفت هند از جمهوری اسلامی به میزان یک سوم کاهش یافت.