آمریکا و کانادا تحریم‌های چین علیه افراد و مقام های کانادایی و آمریکایی به علت دفاع از حقوق  مسلمان اویغور محکوم کردند

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای گفته است، ایالات متحده تحریم‌های بی اساس جمهوری خلق چین علیه دو کمیساریای کمیسیون آزادی مذهب بین المللی ایالات متحده را محکوم می کند که ظاهراً این اقدام به تلافی تحریم‌های ایالات متحده علیه مقامات چینی در ارتباط با نقض جدی حقوق بشر در سین کیانگ انجام شده است.

در این بیانیه آمده است که ما در همبستگی با کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا و سایر شرکا و متحدان در سراسر جهان از جمهوری خلق چین می‌خواهیم به نقض حقوق بشر اقلیت مسلمان و سایر اقلیت های قومی و مذهبی در سین کیانگ پایان دهد و افرادی که خودسرانه بازداشت شده اند را آزاد کند.

اتحادیه اروپا، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و کانادا در هفته گذشته  در تازه‌ترین واکنش به بدرفتاری با اقلیت اویغور تعدادی از مسئولان گذشته و فعلی استان سین‌کیانگ را تحت تحریم‌های جدید قرار دادند؛ اقدامی که بلافاصله با واکنش تلافی جویانه پکن علیه مسئولان اروپایی و بریتانیایی همراه شد.

در همین راستا، وزارت خارجه چین روز گذشته ( شنبه) با انتشار بیانیه ای در واکنش به تحریم‌هایی که به دلیل نحوه برخورد با اقلیت اویغور از سوی واشنگتن و اتاوا علیه پکن وضع شده بود سه شخصیت و یک نهاد آمریکایی و کانادایی را تحریم کرد.

در این بیانیه آمده است :  «دو عضو یک نهاد آمریکایی موسوم به کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی به نام‌های گایل مانشین و تونی پرکینز به همراه مایکل چانگ، نماینده پارلمان کانادا و نیز یک کمیسیون حقوق بشری پارلمان این کشور تحت تحریم‌های پکن قرار گرفته و حق ورود به سرزمین‌ اصلی چین، هنگ‌کنگ و ماکائو را ندارند.»

وزارت خارجه چین در این بیانیه تاکید کرده است  که ایالات متحده و کانادا پیش‌تر بر اساس «شایعات و اطلاعات نادرست» دست به اعمال تحریم علیه پکن زده‌‌اند.

این در حالی که بر اساس نتایج تحقیقی که توسط نهادها و موسسات آمریکایی و استرالیایی صورت گرفته، دست کم یک میلیون نفر از اقلیت مسلمان اویغور به “اردوگاه‌هایی” در استان سین‌کیانگ واقع در شمال غرب چین فرستاده شده و برخی از آنها نیز به “کار اجباری” به ویژه در مزارع پنبه واداشته شده‌اند.

واشنگتن و برخی کشورهای اروپایی سرکوب این دسته از اقلیت مسلمان ساکن در چین را مصداق بارز “نسل‌کشی” می‌دانند.

پکن همواره گزارش‌های منتشر شده در خصوص سرکوب، آزار و اذیت و نیز اسارت اقلیت اویغور در اردوگاه‌های بازپروری را رد و کشورهای غربی را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده است