آنتونی بلینکن، قتل  کنشگر سرشناس لبنانی را محکوم کرد

آنتونی بلینکن، وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای خواستار اجرای عدالت در مورد کسانی شد که در قتل لقمان سلیم، کنشگر لبنانی مخالف حزب‌الله، نقش داشته‌اند.

اودراین بیانیه  قتل سلیم را “حمله به مردم‌سالاری، آزادی بیان و مشارکت مدنی” خواند.

بلینکن گفته است: «امروز روز ناراحت‌کننده‌ای برای لبنان بوده است. ما هم در غم قتل فجیع لقمان سلیم، فعال برجسته لبنان شریک هستیم».

وی افزود: «ما این قتل فجیع را محکوم می‌کنیم و از مقامات لبنانی می‌خواهیم که مسئولان و عوامل آن را بازخواست کنند».

لقمان سلیم، روشنفکر و کنشگر لبنانی از مخالفان سرشناس گروه شبه‌نظامی شیعی حزب‌الله تحت حمایت حکومت ایران بود که دو روز پیش،   با شلیک یک گلوله در یک خودرو در جنوب لبنان در محله شیعه نشینان لبنان به قتل رسید.

لقمان سلیم پیشتر به خاطر انتقادهای سیاسی از حزب الله و جنبش امل دو حزب وابسته به ایران، بارها از سوی طرفداران این دو حزب تهدید شده بود تا جایی که سال گذشته هنگام قیام مردم لبنان علیه فساد که حزب الله یکی از طرف‌های فساد تلقی می‌شد، طرفداران این دو حزب وابسته به ایران وارد باغ خانه لقمان سلیم شده و پیامی تهدیدآمیز برای او به جای گذاشتند آنها به او گفته بودند که با سلاح مجهز به صدا خفه کن گلوله وارد مغز او خواهند کرد.

این نویسنده لبنانی پس از این تهدید با صدور بیانیه‌ای مسئولیت هر گونه اتفاقی از قبیل ترور یا غیره برای خود را به عهده حسن نصرالله دبیرکل حزب الله و نبیه بری رهبر جنبش امل دانست.

در این زمینه ، یک قاضی که پرونده کشته‌شدن این منتقد حزب‌الله لبنان را دنبال می‌کند نیز گفته است که جسد او در حالی درون یک خودرو پیدا شده که چهار گلوله به سر و یک گلوله نیز به پشت او شلیک شده بود.

همچنین سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان نیز در این باره گفته است که ترور لقمان سلیم -کنشگر لبنانی مخالف حزب‌الله- بخشی از یک زنجیره ترور در این کشور است.

حریری افزود: «نه سازش کرد و نه عقب‌نشینی. او جان پاک خود را فدای لبنان کرد. باشد که در آرامش باشد و ما و همه سیاستمداران به نبرد برای آزادی ادامه خواهیم داد. محکوم کردن این ترور کافی نیست و باید برای متوقف کردن ماشین آدم‌کشی، مجرمان را شناسایی کرد.»

رسانه‌های محلی لبنان با انتشار عکسی از جسد لقمان سلیم، روشنفکر و کنشگر لبنانی از مخالفان سرشناس گروه شبه‌نظامی شیعی حزب‌الله تحت حمایت حکومت ایران در حالی که در خودرویش به خون آغشته است، گزارش دادند که قاتلان او دو گلوله به سرش شلیک کرده‌اند.

در همین حال جنبش “المستقبل” به رهبری سعدی الحریری، نخست وزیر لبنان در یک بیانیه شدیداللحن، قتل لقمان سلیم را محکوم و چنین اقدام را جنایتی «فجیع و هولناک» توصیف کرد.

جریان “المستقبل”  پیشنر نسبت به بازگشت مجدد ترورهای زنجیره‌ای و قتل فعالان سیاسی و نویسندگان، هشدار داده و از مقامات ذی صلاح دولت لبنان خواست تا در اسرع وقت حقیقت پشت پرده این جنایت را روشن کرده و عاملان جنایت را معرفی نمایند.