آنتونی بلینکن از توافق‌های صلح کشورهای خلیج با اسرائیل تقدیر کرد

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده، گفت که ایالات متحده به فعالیت از نزدیک برای پیشبرد صلح در منطقه، ادامه خواهد داد.

در این راستا ، وزارت خارجه آمریکا، با انتشار بیانیه ای خبرداد که  بلینکن در تماسی تلفنی با گابی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل، پیشرفت‌های اخیر در رابطه با «توافق‌نامه‌های ابراهیم» را تحسین کرد و اهتمام کشورش در تکیه بر این پیشرفت را مورد تأکید قرار داد.

توافقنامه ابراهیم به میانجیگری ایالات متحده برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک میان اسرائیل و کشورهای عربی و اسلامی شکل گرفت. در چند ماه گذشته، در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین، اسرائیل به توافق‌هایی مربوط به عادی‌سازی روابط با امارات، بحرین، سودان و مراکش دست یافت.

اگرچه انتظار می رود که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا از خط مشی “آمریکا اولا” در سیاست خارجی سلف خود ترامپ دست بردارد، اما او اظهار داشت که به کار در زمینه توافق‌های ابراهیم، ادامه خواهد داد.

پیشتر نیز  بلینکن وزیر خارجه آمریکا در مورد توافق‌نامه‌های صلح در منطقه، گفته بود: «ما از توافق‌نامه‌های صلح میان اسرائیل و کشورهای همسایه، حمایت می‌کنیم.»

او افزود که بررسی موضوع فروش اسلحه در هر دولت جدید، امری طبیعی است.

واشینگتن فروش “کنونی” اسلحه را تا زمان “بررسی مجدد” روند فروش سلاح، متوقف کرده بود که روندی معمول است که با آغاز به کار هر دولت جدید، انجام می‌شود.