آنتونی بلینکن در دیدار با نفتالی بنت: «آمریکا نسبت به امنیت اسرائیل متعهد است»

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، در ادامه دیدارهای خود با مقامات آمریکایی در واشنگتن، شامگاه روز گذشته (چهارشنبه)، پس از دیدار با لوید آستین، وزیر دفاع یالات متحده، با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آن کشور دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، بنت و بلینکن، با تاکید بر حفظ و تقویت روابط قوی دوجانبه و اهمیت مشارکت آمریکا و اسرائیل در مواجهه با چالش‌های مشترک پیش رو، در مورد مسائل امنیتی منطقه، از جمله مساله ایران به رایزنی پرداختند.

در این دیدار، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز مانند وزیر ذفاع ان کشور، بر تعهد ایالات متحده نسبت به امنیت اسرائیل تاکید کرد.

آنتونی بلنیکن همچنین تأکید کرد که اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها به طور مساوی حق دارند از آزادی، رفاه و عزت برخوردار باشند که در نوع خود و به عنوان ابزاری برای پیشبرد راه حل دو کشور، مهم است.

نفتالی بنت در این دیدار به آنتونی بلینکن گفت که اسرائیل، هیچ متحدی قابل اعتمادتر از آمریکا ندارد.

بنت گفت: «من از اسرائیل روح تازه‌ای با خود به ارمغان می‌آورم. ما سخت تلاش می‌کنیم تا چیزهای مشترکی را که بر سر آن توافق داریم یافته و بر روی آن کار کنیم».

بنت گفت که می‌خواهد بیش از پیش، روحیه همکاری، حسن نیت و دوستی را به روابط آمریکا و اسرائیل بدمد.

در حالی که تا موعد ۳۱ اوت و اتمام مهلت خروج آمریکا از افغانستان زمان زیادی باقی نمانده، تمام مقامات آمریکایی از جمله وزیران دفاع و خارجه، بیشتر وقت خود را صرف مساله خارج ساختن هزاران شهروند آمریکا و متحدان این کشور از  فرودگاه کابل می‌کنند. به همین دلیل، دیدارهای جداگانه این دو مقام ارشد کابینه بایدن با نفتالی بنت، با تاخیر چند ساعته صورت گرفت.