آنتونی بلینکن: “زمان گریز» در برنامه هسته‌ای ایران به سه یا چهار ماه کاهش یافته است

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه پیشنهادی در دولت جو بایدن در جلسه بررسی صلاحیت‌ خود در مجلس سنا درباره برنامه هسته‌ای  ایران گفت: اکنون “زمان گریز” در برنامه هسته‌ای ایران -زمانی که ایران برای تولید اورانیوم کافی برای یک سلاح نیاز دارد- به حدود سه یا چهار ماه رسیده است در حالی که در توافقنامه هسته‌ای این زمان بیش از یک سال بود.

او در ادامه با اشاره بر اینکه ایران با دست‌یابی به سلاح هسته‌ای، حکومتی خواهد بود که از قبل آن هم خطرناک‌تر است، تاکید کرد: «ما مسئولیت فوری داریم تا هر آنچه می‌توانیم انجام دهیم».

بلینکن  افزود که فعالیت‌های مخرب و برنامه‌های موشکی ایران نیز باید مورد توجه قرار گیرد. بلینکن گفت که «دیپلماسی» ایالات متحده را دوباره زنده می‌کند و از نزدیک با دوستان و شرکای آمریکا و دولت‌ها در سراسر جهان همکاری خواهد کرد.

او همچنین درباره کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران گفت: «مساله این نیست که آیا حذف سلیمانی اقدام درستی بوده یا نه، چیزی که مهم است سنجیدن پیامدهای چنین کاری است.»

آنتونی بلینکن در ادامه با تاکید بر عزم دولت آینده بایدن به پایان دادن «جنگ همیشگی» در افغانستان و بازگرداندن نیروهای آمریکایی از این کشور گفت آمریکا باید برای مقابله با بازگشت تروریسم مقداری از ظرفیت‌های نظامی خود را در این کشور حفظ کند.

وی  با اشاره به توافق سال گذشته دولت دونالد ترامپ با طالبان، که برخی از ضمیمه‌های آن به حالت محرمانه باقی مانده، گفت: دولت بایدن این توافق را “به دقت” مورد بازنگری قرار خواهد داد.

از سوی دیگر  آنتونی بلینکن گفت که دولت بایدن اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد و سفارت خود را در این شهر حفظ خواهد کرد.

بلینکن گفت:  دولت آینده جو بایدن نسبت به چشم‌انداز کوتاه‌مدت از سرگیری مذاکرات بین اسرائیل و فلسطین خوش‌بین نیست، از هر دو طرف مناقشه خواست از درپیش گرفتن اقدامات یک‌جانبه‌ای که در نهایت بازگشت به میز مذاکره را سخت‌تر می‌کند خودداری کنند.

اما در عین حال  از اسرائیل و فلسطین خواست به “اعتمادسازی” روی آوردند تا فضایی به وجود آید که بتوان در آن راه‌حلی را برای حل و فصل مشکلات موجود در روابط دو طرف پیش‌ برد.

بلینکن گفت دولت بایدن برای تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی تلاش‌های بیشتری خواهد کرد اما خاطرنشان کرد در این راه مشکلات فراوانی وجود دارد.

او گفت: «تنها راهی که بتوان آینده اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی و دموکراتیک تضمین کرد و برای فلسطینیان نیز کشوری که استحقاقش را دارند تشکیل داد راه حل دو کشوری است».

همزمان  باب منندز، سناتور دموکرات ایالت نیوجرسی، درباره بازگشت فوری به توافق هسته‌ای با ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: «من از بازگشت به توافق بدون تلاش برای مقابله با سایر فعالیت‌های خطرناک و بی‌ثبات کننده ایران، نگران».

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه ایالت آیداهو، نیز در این جلسه گفت که هرگونه گفت‌وگو با ایران باید شامل متحدان آمریکا، از جمله اسرائیل باشد. او همچنین تاکید کرد که هر توافق جدیدی باید به عنوان پیمانی برای تصویب به سنا ارائه شود.

بلینکن در پایان  تلاش‌های دونالد ترامپ، و دولت او برای به‌دست آمدن توافق‌نامه‌های صلح بین کشورهای عربی و اسرائیل، و همچنین رویکرد سرسختانه‌اش در مورد چین را تحسین کرد.

رویترز در گزارشی تاکید کرد که هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که آنتونی بلینکن در جریان بررسی صلاحیت‌اش در سنا با مشکل روبرو شود.

در شروع این جلسه رئیس کمیته روابط خارجی سنا، جیم ریش و همچنین باب منندز، دیگر عضو این کمیته، هر دو تاکید کردند که می‌خواهند تیم امنیت ملی بایدن هرچه زودتر کار خود را آغاز کنند.