آنگلا مرکل: موضوع اصلی گفتگوهای من با وزیر خارجه ایالات متحده، دل نگرانی ها در مورد ایران بود

آنگلا مرکل: موضوع اصلی گفتگوهای من با وزیر خارجه ایالات متحده، دل نگرانی ها در مورد ایران بود

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان،در دیدار با مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، گفت : ایران نخستین و مهمترین مسأله‌ای است که در دستور کار دیدار امروز ما قرار دارد.

خانم مرکل در دیدار روز گذشته (آدینه) با  مایک پمپئو که برای نخستین بار در سمت وزیر خارجه، به آلمان سفر کرده است، گفت :  «اولین و مهم‌ترین موضوع در دستور کار امروز ما بدون تردید ایران خواهد بود». صدراعظم آلمان در ادامه سخنان خود گفت: «ما می خواهیم در این دیدار بررسی کنیم که چطور می‌توانیم اطمینان به دست آوریم که رژیم ایران هیچگونه سلاح هسته‌ای در اختیار ندارد؟ چطور می‌توانیم برای پیشگیری از اقدامات تجاوزکارانه بیشتر ایران همکاری کنیم؟»

صدراعظم آلمان، به بررسی و ارزیابی همکاری در مسائل مختلف از جمله مبارزه با تروریسم خواهند پرداخت و افزود: ایالات متحده همچنان نزدیکترین همکار ما در خارج از اروپا است، ما مسائل زیادی را برای بحث با وزیر خارجه آمریکا خواهیم داشت،  جهان واقعاً در ناآرامی است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده،نیز در این نشست آلمان را یکی از متحدان و شرکای مهم آمریکا دانسته و گفت:‌ دو کشور با همکاری هم‌پیمانان ناتو می توانند اقدامات مهمی  را برای تامین صلح، ثبات و امنیت جهان پیش روی خود داشته باشند .

وزیر امور خارجه ایالات متحده،گفت:  جمهوری اسلامی “از جمله به وعده‌ کمک‌های مالی خود برای قراردادی که از تروریسم جلوگیری می‌کند” عمل نکرده است.

پمپئو خاطر نشان کرد: «آمریکا  در زمینه بازرگانی تحریم‌هایی علیه ایران تصویب کرده اما در موارد دیگری، مانند کالاهایی که برای کمک‌های بشردوستانه به‌کار می‌روند، تحریمی اعمال نشده است».

وی  درباره سازوکار مالی اینس‌تکس گفت: « آمریکا با معاملات اروپا و ایران در زمینه کالاهایی که مشمول تحریم‌ها نمی‌شوند، مشکلی ندارد.»

.آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در گفت و گویی پیش از دیدار با وزیر خارجه ایالات متحده، در برلین گفته بود که محور این دیدار بررسی آخرین تحولات ایران، افغانستان، سوریه، لیبی، روسیه و آینده اوکراین است.