آنگلا مرکل گفت:ما درباره تامین مالی تروریزم با ایران مشکل داریم

حکومت اسلامی بزرگترین حامی تروریزم شناخته شده است

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به رغم مخالفت و موافقت با گفته‌های وزیر خارجه خود درباره تغییر روابط اروپا و آمریکا حاضر نشد تأیید کند که جداسازی نظام مالی و پرداختی اتحادیه اروپا از آمریکا راه حلی برای حفظ توافق برجام با ایران است.

به تازگی وزیر امور خارجه آلمان در واکنش به خروج امریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های واشنگتن علیه تهران پیشنهاد داده بود که اروپا نظام مالی خود را از ایالات متحده مستقل سازد.

قدرت‌های اروپایی در تلاش هستند که به ایران اطمینان دهند به رغم تحریم های آمریکا اگر در توافق هسته ای باقی بماند همچنان می توانند از مزایای اقتصادی آن بهره‌مند باشد.

آنگلا مرکل چهارشنبه درباره اقدامات اروپا برای راضی نگه داشتن ایران و واکنش اروپا به آمریکا گفت: در رابطه با نظام پرداختی متفاوت باید بگویم که ما  مشکلاتی با ایران داریم از یک سو می‌دانیم که مسائلی درباره تأمین مالی تروریسم مطرح است برای مثال سوئیفت و این مسئله بسیار مهم است.

وی در ادامه عنوان کرد که برای اروپا اهمیت زیادی دارد که در حوزه‌های امنیتی همچنان همکاری خوبی با ایالات متحده داشته باشد.

هایکوماس در یادداشتی نوشته بود که برای اروپا حیاتی است که با ایجاد روابط و راه های مستقل پرداختی و تاسیس صندوق اروپایی پول و یک نظام مستقل سوئیفت برای نقل و انتقالات مالی استقلال خود را از آمریکا بیشتر کند.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آلمان نیز در توضیح این یادداشت عنوان کرد که آقای ماس می خواست که توجهات را به بحث درباره چگونگی رابطه اروپا با آمریکا جلب کند.

از جمله به این موضوع که چگونه علی رغم  خروج آمریکا از توافق هسته ای همچنان می توان این توافق را حفظ کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان همچنین گفت که: این کشور در حال رایزنی با شرک‌ای خود از جمله فرانسه و بریتانیا می باشد.

وی تأکید کرد که باز ماندن راه های پرداختی برای توافق هسته ای ایران حیاتی است خانم مرکل گفت: اروپا خود باید حاکم بر سرنوشت خود باشد.