آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا اعلام کرد: ولیعهد سعودی دستور قتل جمال خاشکچی را داده است

ایالات متحده آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا جمع‌بندی خود را درباره قتل روزنامه نگار منتقد عربستانی منتشر کرد

دو روز بعد از تحریم ۱۷ مقام عربستانی از سوی ایالات متحده آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا جمع‌بندی خود را درباره قتل روزنامه نگار منتقد عربستانی منتشر کرد و بر اساس آن اعلام داشت که ولیعهد سعودی دستور قتل جمال خاشکچی را داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس جمعه و شنبه در گزارشی گفت که سازمان cia با اعلام جمع‌بندی خود درباره پرونده قتل جمال خاشکچی که ماه پیش در استانبول کشته شد نوشت محمد بن سلمان ولیعهد عربستان آمر قتل او است این نخستین بار است که به طور رسمی یک نهاد اطلاعاتی آمریکا ولیعهد عربستان را مسئول قتل خاشقچی می‌داند.

بر اساس گزارش واشنگتن‌پست مقامات سازمان اطلاعات آمریکا می گویند به طور قطع می دانند که محمد بن سلمان دستور قتل خاشکچی را داده و تیم ۱۵ نفره اعزامی به استانبول زیر نظر او فعالیت داشتند.

قاشقچی در تبعیدی خودخواسته در آمریکا به سر می‌برد و برای روزنامه واشنگتن پست می نوشت آخرین بار در تاریخ دوم اکتبر در حین ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه دیده شد.

گزارش سازمان cia در حالی منتشر شد که پیشتر رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا برای بررسی جزئیات قتل جمال خاشکچی به استانبول سفر کرده بود.

مقامات عربستان سعودی از جمله وزیر خارجه این کشور هرگونه نقش محمد بن سلمان در قتل جمال خاشکچی را رد کرده بودند.

محمد بن سلمان که امیدوار به رسیدن به قدرت می باشد رابطه نزدیک با واشنگتن دارد اما در یک ماه اخیر برخی مقامات دولت و کنگره آمریکا نسبت به این رابطه هشدار دادند.

۲ روز پیش وزارت خزانه داری آمریکا ۱۷ مقام و شهروند عربستان سعودی را در ارتباط با پرونده قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در ترکیه تحریم کرد.

در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکاآمده است که این افراد تحریم شده به نوعی در قتل جمال خاشکچی دست داشتند.