آژانس انرژی اتمی: ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران ۱۰ برابر حد مجاز است

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته (آدینه) اعلام کرد که با بررسی های انجام شده توسط بازرسان از ایران مشخص گردید ذخایر اورانیوم غنی‌شده در حال حاضر ۱۰ برابر بیشتر از مقدار ذکر شده در برجام است که پیشتر تهران در سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های بزرگ امضا کرده بود.

بر اساس برجام، داشتن ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده به شکل ترکیبی معادل ۲۰۲٫۸ کیلو اورانیوم جایز است در حالی که بر اساس گزارش کنونی آژانس بین المللی ، ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر به ۲۰۱۵ کیلوگرم می‌رسد.

آژانس هسته‌ای در ادامه گزارش خود اعلام کرد که حکومت ایران به بازرسان این آژانس اجازه دسترسی به یکی از دو مرکز اعلام نشده مشکوک به داشتن فعالیت‌های هسته‌ای را داده‌ است.

در ادامه این گزارش آمده‌ است که بازدید از دومین مرکز هسته‌ای مشکوک در همین ماه انجام خواهد گرفت.

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی  انرژی هسته‌ای و علی اکبر صالحی مدیر سازمان انرژی هسته‌ای ایران سه روز پیش با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که ایران با دسترسی بازرسان به این دو مرکز مشکوک موافقت کرده ‌است.

در این بیانیه آمده ‌است که «ایران و آژانس جهانی انرژی هسته‌ای در خصوص حل مسائل مربوط به اجرای ضمانت‌های معین شده از سوی آژانس توافق کرده و زمان‌بندی برای ورود بازرسان آژانس و اقدامات بازرسی آنها معین شده ‌است.»

یکی از این دو مرکز مشکوک به اقدامات هسته‌ای اعلام نشده در اوایل سال ۲۰۰۰ در نزدیکی شهر رضا در استان اصفهان قرار دارد.

دومین مرکز مشکوک در نزدیکی روستای تورقوز آباد در جنوب تهران قرار دارد که نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل برای نخستین بار در جریان رونمایی از اسناد به سرقت رفته از آرشیو هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۸ توسط سرویس اطلاعاتی اسرائیل «موساد»، نام برد.

پیشتر آژانس انرژی هسته‌ای مصوبه‌ای به پیشنهاد کشورهای اروپایی امضا کننده برجام (بریتانیا، فرانسه و آلمان) را صادر کرد که در آن ایران به دلیل عدم همکاری‌اش محکوم شده و نخستین مصوبه آژانس علیه ایران از سال ۲۰۱۲ است.

به گزارش رویترز آژانس از این سایت نمونه‌برداری کرده است تا ببیند در آنها اثری از مواد اتمی وجود دارد یا نه.

همچنین  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که بازرسان این آژانس از سایت اتمی دیگر «در ماه سپتامبر، در تاریخی که قبلا با ایران توافق شده، برای نمونه‌برداری» بازدید خواهد کرد.

کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، نیز روز گذشته(ادینه)  درباره گزارش دسترسی آژانس به یکی از دو سایت اتمی گفت این گزارش دورنمای سازنده‌ای را در روابط با ایران ترسیم می‌کند.

رویترز، نوشته است که در گزارش دیگر آژانس آمده که ایران در سه ماهه اخیر، به میزان ۵۳۴ کیلوگرم به ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود با غلظت پایین اضافه کرده است و این ذخایر به ۲۱۰۵ کیلوگرم رسیده است.

آژانس اضافه کرده که میزان افزایش این ذخایر در سه ماه گذشته با مدت مشابه قبل از آن تقریبا برابری می‌کند.

این در حالی است که رقم کنونی ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران افزون بر ۱۰ برابر بیشتر از حد مجاز مندرج در برجام است.

علاوه بر این، تهران همچنان به غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۴/۵ درصد ادامه می‌دهد که بالاتر از حد مجاز ۳/۶۷ درصد در توافق اتمی است.

ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام، گام‌هایی را در جهت کاهش تعهدات هسته‌ای خود برداشت.