آژانس انرژی اتمی گزارش داد: رژیم ایران سانتریفیوژهای نسل دو را در نطنز فعال کرده است

خبرگزاری رویترز امروز (چهارشنبه)، با استناد به گزارشی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشته است که رژیم  ایران در حال فعالیت‌هایی در کارخانه زیرزمینی نطنز است که با تعهداتش به قدرت‌های بزرگ مغایرت دارد.

در ادامه این گزارش، آمده است که حکومت  ایران آغاز به وارد کردن مواد خام گاز هگزافلوراید اورانیوم یا همان یواِف۶ (UF6) به سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌ار-۲ام (IR-2m) غنی‌سازی اورانیوم نصب شده در کارخانه زیرزمینی نطنز کرده است.

رویترز، نوشت:   این اقدام تازه‌ترین مورد از نقض توافق هسته‌ای به دست حکومت اسلامی است که تهران با قدرت‌های بزرگ امضا کرده است.

این خبرگزاری آمریکایی افزود: بر اساس متن توافق هسته‌ای،  ایران تنها حق انباشت اورانیوم غنی‌شده با دستگاه‌های نسل اول آی‌ار-۱ را دارد و تنها این دستگاه‌ها هستند که می‌توانند در نیروگاه زیرزمینی فعال باشند.

رویترز در ادامه نوشت:  وجود این تاکید در متن برجام، یک گزارش قبلی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای نیز خبر داده بود که ایران دستگاه‌های آی‌ار-۲ام یعنی سانتریفیوژهای نسل دو را در زیر زمین نصب کرده است.

کارخانه نطنز که ظاهراً برای مقاومت در برابر بمباران هوایی ساخته شده، اصلی‌ترین سایت غنی‌سازی اورانیوم در ایران است و و اخیراً نیز  پرزیدنت ترامپ، گزینه‌های حمله به این سایت را یک روز پس از گزارش بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام شد که اعلام کردند ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران افزایش چشمگیری یافته است.

نیویورک تایمز در ادامه  نوشت که هدف هر حمله‌ای، خواه موشکی و خواه سایبری، تاسیسات هسته‌ای نطنز خواهد بود که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در آنجا اکنون ۱۲ برابر بیشتر از میزان تعیین‌شده در توافق هسته‌ای است.

هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارشی نشان داد  که تهران یک آبشار، یعنی یک خوشه به‌هم‌پیوسته از ماشین‌های پیشرفته آی‌ار-۲ام (IR-2m) را که با تخطی از برجام در کارخانه‌ای بر روی زمین مشغول فعالیت شده‌اند، به کارخانه زیرزمینی خود در نطنز منتقل کرده است.

این در حالی که بر اساس توافق هسته‌ای، ایران متعهد شده بود غنی‌سازی اورانیوم مورد نیاز برای استفاده در نیروگاه هسته‌ای بوشهر را با سانتریفیوژهای نسل اول آی‌آر-۱ انجام دهد.

پس از انتشار این خبر، تاکنون سایر کشورهایی که با ایران در برجام هستند و ایالات متحده به این گزارش آژانس واکنش نشان نداده‌اند.

از یک سال پیش تهران با بهره‌مند نشدن از منافع برجام، مرتبا اقدام به نقض تعهداتش کرده، اما می‌گوید با بازگشت ایالات متحده به این توافق آماده است که به اجرای تعهداتش بازگردد.

ارزیابی می شود که رژیم ایران با این اقدام می خواهد سطح مطالباتی را که از ایالات متحده به هدف بازگشت به مذاکرات دارد بسیار بالاتر برد