آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرد: حکومت  ایران در نطنز به غنی‌سازی با سانتریفیوژ آی‌آر-۴ اقدام کرده است

رویترز در گزارشی به نقل از  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ، نوشته است که این آژانس در گزارشی به کشورهای عضو، تایید کرد که رژیم  ایران در اقدامی جدید و با نقض تعهدات خود در برجام، در تاسیسات زیرزمینی سایت هسته‌ای نطنز به غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۴ اقدام کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است آژانس تایید می‌کند که ایران تزریق یواف۶، گاز هگزافلوراید اورانیوم، را به آبشار زنجیره ۱۷۴ تایی سانتریفیوژهای آی‌آر-۴ در نیروگاه زیرزمینی نطنز آغاز کرده است.

حکومت  ایران در حالی اقدام به کار کرده است که به موجب برجام تهران  تنها می‌تواند با سانتریفیوژهای نسل اول آی‌آر-۱ به غنی‌سازی اورانیوم بپردازد.

در ادامه گزارش آژانس آمده است : ایران می‌گوید قصد دارد دومین آبشار سانتریفیوژهای آی‌آر-۴ را در این سایت نصب کند، اما عملیات نصب این آبشارها هنوز آغاز نشده است.

رویترز نوشته است که  در حال حاضر ایران در سایت فردو به غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصد می‌پردازد.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز گذشته (سه‌شنبه) در جلسه مشترک سه کمیته پارلمان اروپا گفته است که  اوایل ماه میلادی آینده تیم فنی آژانس را برای بررسی موضوع ذرات اورانیوم‌غنی‌شده در مکان‌های اعلام‌نشده اعزام خواهد کرد.

وی  افزود: «بدون حضور آژانس و بازرسان در ایران امید به توافق معتبر ممکن نیست. ما در این زمینه روی کمک بسیار مهم اروپا و پارلمان اروپا حساب می‌کنیم».

گروسی با اشاره به سفرهای اخیر خود به ایران اضافه کرد که آژانس تنها حضور بین‌المللی در ایران در زمینه موضوع هسته‌ای است.