آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یکبار دیگر به ایران درباره دسترسی به دو سایت هسته‌ای هشدار داد 

رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به حکومت  ایران هشدار داده است که اگر تا پایان ژوئیه، ماه میلادی جاری، اجازه دسترسی به دو سایت قدیمی را به بازرسان این نهاد ندهد، برای این کشور “بد” خواهد شد.

رافائل ماریانو گروسی در مصاحبه با وال استریت جورنال گفته بود: من تاکید می‌کنم کاملا ضروری است که ما این چالش را خیلی سریع حل و فصل کنیم. این (مساله) کنار گذاشته نخواهد شد.

وی گفته است: اجازه دسترسی به بازرسان ما بدهید.

آگاهان امور میگویند: اگر رژیم  ایران به سرکشی ادامه دهد،  آژانس اتمی پرونده را به شورای امنیت می فرستد و ان موقع ممکن است که دوباره تحریم هایی علیه حکومت ایران برقرار خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه ژوئن در گزارشی اعلام کرده بود  که ایران در چهار ماه گذشته اجازه دسترسی به دو محل را نداده است و این مایه نگرانی جدی است.

کاظم غریب‌آبادی در واکنش به درخواست دسترسی آژانس به دو مرکز ایران گفته بود که درخواست‌ها باید “طبق پروتکل الحاقی مبتنی بر اسناد و دلایل منطقی و متقن و همچنین اطلاعات و ارزیابی مستقل آژانس” باشد در حالی که “مبتنی بر ادعاهای رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن جمهوری اسلامی ایران است.

محمد جواد ظریف، نیز  با انتقاد از این اقدام گفته است که آمریکا و برخی کشورهای غربی، هم در شورای حکام آژانس و هم در شورای امنیت “مشغول تلاش‌هایی برای برهم زدن موازین و مبانی بین‌المللی هستند.”

به دنبال اقدام ایران در جلوگیری از دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی دو سایت هسته‌ای، در ۳۰ خرداد سال جاری شورای حکام آژانس قطعنامه توبیخیِ پیشنهادی سه کشور اروپایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی را تصویب کرد.

رژیم ایران به شدت از این اقدام اروپایی‌ها انتقاد کرده و گفته است درخواست خواست آژانس بر اساس ادعاهای اسرائیل و فشارهای آمریکا مطرح شده که با وجود خروج از برجام، به دنبال آن است که تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی بعد از سر آمدن مهلت آن در توافق هسته‌ای را تمدید کند.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل پیشتر  نقشه‌ای از تهران و عکسی از ساختمانی در تورقوزآباد، در جنوب تهران از توابع بخشداری کهریزک شهرستان ری را نشان داد و گفت این تصاویر مکان تاسیسات سرّی جدیدی در ایران را نشان می‌دهد.

وزارت امور خارجه حکومت ایران سخنان نتانیاهو را “دروغ، نسنجیده و بی محتوا” خوانده و عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه نیز گفته بود ه به باور او “عده‌ای نتانیاهو را سر کار گذاشته‌اند.”

برنامه هسته‌ای ایران که در سال ۱۳۲۹ آغاز شده بود در سال ۱۳۵۳ با تاسیس سازمان انرژی اتمی ایران و امضای قرارداد ساخت نیروگاه اتمی بوشهر شکل جدی به خود گرفت. ایران در سال ۱۳۳۷ (۱۹۵۸)، به عضویت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درآمد و در سال ۱۳۴۷ (۱۹۶۸) پیمان عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای” (ان‌پی‌تی” را امضاء کرد و دو سال بعد آن را در مجلس شورای ملی به تصویب رساند.